Jednou vetou

Súd vynesie verdikt nad útočníkom zo Štokholmu

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Stúpenca teroristickej organizácie Islamský štát (IS), obvineného z vykonania útoku nákladným vozidlom v centrálnej časti Štokholmu, pri ktorom vlani zahynulo päť ľudí, vo štvrtok odsúdia. Informuje o tom agentúra DPA.

Obvinený 40-ročný Rachmat Akilov z Uzbekistanu sa priznal k jazde ukradnutým nákladným autom po frekventovanej pešej zóne vo švédskej metropole. Je obvinený zo zločinov spojených s terorizmom. Útok sa odohral 7. apríla 2017.

Britskú tínedžerku usvedčili z prípravy prvého útoku, ktorý plánovali ženy

Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že tak chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS. Zástupca prokurátora Hans Ihrman pre útočníka požaduje doživotný trest.

„Zrazil rodiny, ženy, deti, mladých i starých ľudí. Bol úplne bezohľadný. Akýkoľvek iný trest než doživotie je preto neprípustný,“ povedal Ihrman na štokholmskom okresnom súde s tým, že Akilov stále predstavuje pre spoločnosť bezpečnostné riziko. Počas dvojmesačného procesu svedčilo vyše 100 osôb vrátane preživších obetí.

Najmladšou osobou, ktorá pri útoku tohto islamského fanatika zahynula, bolo 11-ročné dievča. Akilova taktiež obvinili z toho, že vystavil 144 ľudí riziku usmrtenia alebo vážneho zranenia. Štokholm je popri Barcelone, Londýne, Berlíne a Nice jedným z európskych miest, ktoré sa v posledných rokoch stali terčom teroristických útokov vozidlami na masy civilistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia