Jednou vetou

Súd zakázal účasť na voľbách do Knesetu krajne pravicovému kandidátovi

Ilustračné foto

foto: TASR

Izraelský najvyšší súd v nedeľu diskvalifikoval kontroverzného lídra krajne pravicovej strany Ocma le-Jisra'el (Sila pre Izrael) Michaela Bena-Ariho z účasti na aprílových voľbách do Knesetu.

Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters. Ben-Ari sa dostal pod paľbu kritiky za svoje výroky o izraelských Araboch, ktoré generálna prokuratúra tento mesiac označila za „podnecovanie rasizmu“.

Prezidentské voľby na Slovensku si všimli aj svetové médiá

Volebná komisia politikovi síce pôvodne povolila účasť na voľbách, avšak opozičná ľavicová strana Merec sa voči tomu úspešne odvolala na najvyššom súde.

Generálna prokuratúra predtým obvinila Bena-Ariho z „podnecovania nenávisti voči arabskému obyvateľstvu na etnicko-nacionalistickom základe“ a „výziev na násilné odobratie práv arabskému obyvateľstvu“.

Podľa vyhlásenia jeho strany ide o prvý prípad diskvalifikácie kandidáta schváleného volebnou komisiou.

Členovia strany Ocma le-Jisra’el sú stúpenci zosnulého rasistického rabína Meira Kahaneho, ktorého hnutie Kach bolo Izraelom, Spojenými štátmi a Európskou úniou vyhlásené za teroristickú organizáciu.

Prezident Vučič chce ochrániť právo a poriadok, demonštrácie odsúdil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý je všeobecne považovaný za lídra najpravicovejšej vlády v dejinách židovského štátu, dosiahol dohodu o spojení strany Ocma le-Jisra’el s dvoma ďalšími krajne pravicovými stranami a vytvorení jediného volebného zoznamu.

Najvyšší súd v nedeľu zároveň podporil kandidáta z extrémne ľavicovej strany Chadaš, Ofera Kassifa, a schválil dve hlavné arabské aliancie – Chadaš-Tál a Raam-Balad.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu