Jednou vetou

Sudán a Egypt zasiahla silná piesočná búrka

Ilustračné foto:

TASR/AP

Silná piesočná búrka zasiahla vo štvrtok sudánske hlavné mesto Chartúm a miestne úrady prinútila zrušiť lety a zatvoriť školy. Meteorológovia varovali pred týmto prírodným živlom už nadránom.

Piesočné búrky, v Sudáne známe ako habúb, sa v tejto východoafrickej krajine vyskytujú často, najmä v okolí metropoly Chartúm, a stratia sa v priebehu niekoľkých hodín. Predpokladá sa však, že štvrtková búrka bude trvať dlhšie. Obyvatelia, ktorí sa odvážili vyjsť von, sa sťažovali na zlú viditeľnosť, informuje spravodajská stanica France 24.

Tieto prírodné úkazy sa zvyčajne vyskytujú po niekoľkých dňoch stúpajúcich teplôt, pričom v priebehu niekoľkých hodín zahalia celé mestá hustou vrstvou piesku a prachu. Odborníci varujú, že Sudán a okolitý región bude v budúcnosti zažívať piesočné búrky stále častejšie; klimatické zmeny totiž zvyšujú celkové oteplenie Zeme a ničia úrodnú pôdu.

Búrka zasiahla i egyptské letoviská Hurgada a Marsá Alam, čo znemožňuje prílety a odlety zahraničných turistov. Búrka sa neskôr dostala až nad južnú časť Sinajského polostrova, kde v niektorých lokalitách znemožnila alebo spomalila presun volebných komisií – v krajine sa totiž práve konali prezidentské voľby.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi