Jednou vetou

Sudánska armáda priznala pochybenia pri rozháňaní okupačného protestu

Žena protestuje v Alžíri proti opätovnej kandidatúre Butefliku

foto: TASR

Sudánska armáda, ktorá prevzala v krajine moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, priznala, že bezpečnostné sily sa dopustili pochybení počas minulotýždňového zásahu s cieľom rozohnať okupačný protest pred armádnou centrálou v hlavnom meste Chartúm. Tlačová agentúra AP to uviedla v piatok s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu vládnucej vojenskej rady Šamsaddína Kabášího.

Islamský štát vo zvýšenej miere využíval ženy aj v boji

Hovorca ešte vo štvrtok neskoro večer na tlačovej konferencii uviedol, že v danej záležitosti prebieha vyšetrovanie a viacero armádnych dôstojníkov bolo vzatých do väzby pre podozrenie z „odchýlenia sa“ od zásahového plánu stanoveného veliteľmi.

Hoci nespresnil, čo konkrétne bezpečnostné sily porušili, ich konanie označil za „bolestné a poburujúce“.

Zrážky medzi bezpečnostnými silami a obyvateľmi demonštrujúcimi za demokraciu si vyžiadali minulý týždeň v Chartúme a iných častiach Sudánu podľa údajov protestného hnutia vyše 100 obetí na životoch a niekoľko stoviek zranených.

V Brazílii sa začal generálny štrajk proti dôchodkovej reforme

„Cítime ľútosť za to, čo sa stalo,“ povedal Kabáší. „Nebudeme prejavovať žiadnu zhovievavosť a vyvodíme zodpovednosť voči komukoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, ak sa preukáže, že sa dopustil priestupkov,“ ubezpečil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia