Sudca pražského vrchného súdu skončil vo väzbe

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Obvodný súd pre Prahu 4 poslal vo štvrtok popoludní do väzby sudcu Ivana Elischera, ktorého česká polícia obvinila z korupcie. Sudca už predtým podal proti svojmu obvineniu sťažnosť a nevypovedal, napísal spravodajský server Novinky.cz.

Kriminalisti v utorok obvinili odborníka na drogové kauzy Elischera, ktorý je sudcom Vrchného súdu v Prahe, z prijatia úplatku, zneužitia právomoci úradnej osoby – tzv. nadržiavania, pri ktorom sa páchateľovi pomáha, aby unikol trestnému stíhaniu. Podľa médií Elischer prijal úplatok od vietnamskej skupiny, ktorú súdil v drogovej kauze, a niekoľkým obžalovaným znížil pôvodné tresty. Elischer podal hneď v utorok proti svojmu obvineniu sťažnosť. Zároveň sa rozhodol, že nebude vypovedať.

Jeho komunikáciu s vietnamským prostredníkom, ktorý údajne konkrétne čiastky aj výšku trestu pre obvinených priamo s Elischerom dohováral, údajne zachytilo odpočúvanie policajnej Národnej protidrogovej centrály. Tá prípad postúpila Národnej centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) a jej detektívi potom Elischera viac ako rok sledovali. Zistili, že nejde len o jeden prípad, keď mal za peniaze ovplyvniť odvolacie konanie a niektorým obžalovaným znížiť ich tresty.

V obvinení, ktoré v utorok citoval server iDNES.cz, sa hovorí o celkovo štyroch kauzách, pričom v troch figuruje ako obvinený práve Elischer. Je vraj podozrivý, že si nechal sľúbiť úplatok najmenej jeden milión korún (takmer 40.000 eur). Spolu s ním je v tejto veci obvinených päť občanov Vietnamu, medzi nimi aj spomínaný prostredník, ktorého polícia stíha vo všetkých štyroch kauzách.

Môže vás zaujímať

Tisíce demonštrantov žiadali zastaviť pokusy na zvieratách pri Hamburgu