Súdnej žalobe čelí generálny tajomník biskupskej konferencie

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Generálny tajomník slovinskej biskupskej konferencie Tadej Strehovec čelí v procese, ktorý sa v stredu začal v Ľubľane, obvineniam z verejného podnecovania nenávisti, násilia a intolerancie, ktorých sa mal dopustiť zverejnením mien stúpencov umelého prerušenia tehotenstva na internetovom portáli 24kul.si.

Kvôli technickej kontrole prerušili letovú prevádzku stíhačiek F-35

Strehovec v súdnej sieni akékoľvek obvinenia odmietol. Svoju obhajobu postavil na práve na slobodu prejavu a náboženskú slobodu obhajujúc stanovisko katolíckej cirkvi k prerušeniu tehotenstva.

Obžalovanému duchovnému hrozí v prípade potvrdenia viny súdom až dva roky za mrežami.
Spomínaný portál patrí zoskupeniu, pri ktorého zrode stál Strehovec a ktoré patrí medzi popredné subjekty balkánskej krajiny bojujúce proti umelému prerušeniu tehotenstva.

Je Sencov terorista? Podľa Kurova si musia ľudia vybrať, či tomu príbehu uveria

V materiáli zverejnenom v roku 2016 pod pseudonymom zverejnil portál mená asi 260 osôb a názvy 13 mimovládnych organizácií, zasadzujúcich sa za právo na umelé prerušenie tehotenstva chránené slovinskou ústavou a označuje ich podľa tlačovej agentúry APA za „potratovú lobby, ktorá odopiera nenarodeným dievčatám a chlapcom právo na život“.

Menovaní intelektuáli a aktivisti za rešpektovanie ústavou chránených práv žien predtým vyzývali na ukončenie modlitieb odporcov umelého prerušenia tehotenstva pred gynekologickou klinikou v Ľubľane.

Článok ilustroval portál aj fotografiou, na ktorej je pištoľ namierená proti bruchu tehotnej ženy tvrdiac okrem iného, že sa aktivisti angažujú za vymretie slovinskej spoločnosti.

Macedónska prokuratúra vyšetruje aktuálneho vicepremiéra i bývalého premiéra

Krátko pred otvorením procesu portál zverejnil ďalší zoznam 15 mien osôb, ktoré podali na Strehovca trestné oznámenie pre pôvodný materiál. Súčasne mal vyzvať čitateľov, aby zasielali akékoľvek informácie o týchto osobách.

Strehovcovi stúpenci sa zhromaždili v stredu pred súdnou budovou v Ľubľane na protestnej akcii. Medzi prítomnými nechýbal líder slovinskej opozície, expremiér Janez Janša, ako aj emeritný arcibiskup ľubľanský Anton Stres.

Obžalovanému vyjadrila podporu aj komisia pre spravodlivosť a mier slovinskej biskupskej konferencie, podľa ktorej je proces útokom na katolícku doktrínu, ktorá umelé prerušenie tehotenstva považuje za zločin.

Môže vás zaujímať

V Sýrii zabili francúzskeho džihádistu – „hlas z parížskych útokov“