Súdnej žalobe čelí generálny tajomník biskupskej konferencie

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Generálny tajomník slovinskej biskupskej konferencie Tadej Strehovec čelí v procese, ktorý sa v stredu začal v Ľubľane, obvineniam z verejného podnecovania nenávisti, násilia a intolerancie, ktorých sa mal dopustiť zverejnením mien stúpencov umelého prerušenia tehotenstva na internetovom portáli 24kul.si.

Kvôli technickej kontrole prerušili letovú prevádzku stíhačiek F-35

Strehovec v súdnej sieni akékoľvek obvinenia odmietol. Svoju obhajobu postavil na práve na slobodu prejavu a náboženskú slobodu obhajujúc stanovisko katolíckej cirkvi k prerušeniu tehotenstva.

Obžalovanému duchovnému hrozí v prípade potvrdenia viny súdom až dva roky za mrežami.
Spomínaný portál patrí zoskupeniu, pri ktorého zrode stál Strehovec a ktoré patrí medzi popredné subjekty balkánskej krajiny bojujúce proti umelému prerušeniu tehotenstva.

Je Sencov terorista? Podľa Kurova si musia ľudia vybrať, či tomu príbehu uveria

V materiáli zverejnenom v roku 2016 pod pseudonymom zverejnil portál mená asi 260 osôb a názvy 13 mimovládnych organizácií, zasadzujúcich sa za právo na umelé prerušenie tehotenstva chránené slovinskou ústavou a označuje ich podľa tlačovej agentúry APA za „potratovú lobby, ktorá odopiera nenarodeným dievčatám a chlapcom právo na život“.

Menovaní intelektuáli a aktivisti za rešpektovanie ústavou chránených práv žien predtým vyzývali na ukončenie modlitieb odporcov umelého prerušenia tehotenstva pred gynekologickou klinikou v Ľubľane.

Článok ilustroval portál aj fotografiou, na ktorej je pištoľ namierená proti bruchu tehotnej ženy tvrdiac okrem iného, že sa aktivisti angažujú za vymretie slovinskej spoločnosti.

Macedónska prokuratúra vyšetruje aktuálneho vicepremiéra i bývalého premiéra

Krátko pred otvorením procesu portál zverejnil ďalší zoznam 15 mien osôb, ktoré podali na Strehovca trestné oznámenie pre pôvodný materiál. Súčasne mal vyzvať čitateľov, aby zasielali akékoľvek informácie o týchto osobách.

Strehovcovi stúpenci sa zhromaždili v stredu pred súdnou budovou v Ľubľane na protestnej akcii. Medzi prítomnými nechýbal líder slovinskej opozície, expremiér Janez Janša, ako aj emeritný arcibiskup ľubľanský Anton Stres.

Obžalovanému vyjadrila podporu aj komisia pre spravodlivosť a mier slovinskej biskupskej konferencie, podľa ktorej je proces útokom na katolícku doktrínu, ktorá umelé prerušenie tehotenstva považuje za zločin.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii