Jednou vetou

Súdny dvor EÚ: Maďarsko nemalo právo odmietnuť vydanie śéfa MOL-u Chorvátsku

Ilustračné foto

TASR

Maďarské orgány neoprávnene odmietli vydanie šéfa maďarskej ropnej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho Chorvátsku po tom, čo Záhreb pre podozrenie z korupcie z roku 2009 vydal na neho zatykač. Podľa dnešného vydania denník Népszava o tom rozhodol v stredu Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu.

Denník pripomína, že chorvátska prokuratúra v roku 2011 obvinila Hernádiho z toho, že v roku 2009 podplatil bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v záujme získania vplyvu MOL-u v chorvátskej ropnej spoločnosti INA. Obaja aktéri skutok popreli.

Nemecký súd požaduje návrat bin Ládinovho ochrankára z Tuniska do utorka

Maďarské orgány odmietli Hernádiho vydať s odôvodnením, že maďarskí kriminalisti viedli vyšetrovanie v danej kauze a nenašli voči šéfovi maďarskej ropnej spoločnosti žiadne dôkazy. Podľa súdu v Luxemburgu tento argument neobstojí.

Népszava podotkla, že Hernádiho maďarská prokuratúra vypočula iba ako svedka. Chorvátska prokuratúra viackrát požiadala Maďarsko o možnosť vypočutia šéfa MOL-u. Chorvátska polícia oznámila, že od konca roka 2013 Hernádiho na základe medzinárodného zatykača hľadá aj Interpol. Ten síce po prehodnotení situácie na rok zatykač pozastavil, vo februári 2015 sa však Hernádi až do 25. novembra opäť dostal na zoznam hľadaných osôb.

MOL rozhodne poprel, že by komukoľvek odovzdal úplatok za to, aby v chorvátskej INA získal práva kontroly.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína