Jednou vetou

Súdny dvor EÚ: Poľsko porušilo normy o kvalite ovzdušia

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Súdny dvor EÚ vo štvrtok rozhodol, že Poľsko porušilo normy EÚ o obmedzení znečisťovania ovzdušia.

Európska komisia podala na Poľsko sťažnosť v decembri roku 2015, pretože v rokoch 2007-15 boli denné limity pre koncentráciu škodlivých prachových častíc pravidelne prekračované v 35 zo 46 sledovaných zón. Ročné limitné hodnoty boli prekročené v deviatich zónach.

Európsky súd pripomenul, že Poľsko má v pláne obmedziť znečistenie ovzdušia a dodržiavať normy EÚ o kvalite ovzdušia až v rokoch 2020-24. Argumentmi Poľska, že jeho ekonomická a finančná situácia neumožňujú skoršie vykonanie práva EÚ, sa však podľa súdu „nedajú odôvodniť dlhé lehoty na odstránenie nedostatkov“ v oblasti starostlivosti o kvalitu ovzdušia.

Poľské médiá vo štvrtok v reakcii na verdikt súdu upozornili, že ak sa stav kvality ovzdušia v Poľsku rýchlo nezlepší, EK môže Poľsku udeliť pokutu: buď jednorazovú alebo za každý deň porušovania právnych predpisov EÚ.
Na problém s veľkým znečistením ovzdušia upozornila Európska komisia v januári tohto roku aj Britániu, Česko, Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Taliansko.

Podľa údajov EK znečistenie ovzdušia si každý rok v EÚ vyžiada viac ako 400.000 predčasných úmrtí a zvyšuje počet ľudí, ktorí trpia respiračnými a kardiovaskulárnymi chorobami. Hospodárstvo EÚ v dôsledku tohto fenoménu prichádza o vyše 20 miliárd eur ročne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia