Jednou vetou

Súdny dvor EÚ zamietol označovanie halál mäsa za bioprodukt

Ilustračné foto

foto: TASR

Mäso zo zvierat usmrtených v súlade s náboženskými požiadavkami moslimov bez predošlého omráčenia nemôže byť v EÚ predávané so značkou prináležiacou tzv. bioproduktom. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor EÚ (ECJ) so sídlom v Luxemburgu.

Podľa rozhodnutia, o ktorom informovala tlačová agentúra AP, má byť prítomnosť uvedeného loga na živočíšnych produktoch zárukou, že výrobca dodržiava najvyššie štandardy, pokiaľ ide o starostlivosť o zvieratá. Rituálne porážky zodpovedajúce moslimskej tradícii (tzv. halál) túto požiadavku nespĺňajú, keďže omračovaním zvierat pred ich usmrtením na bitúnku sa výrazne zmierňuje ich utrpenie.

Matečná zavádza mimoriadne núdzové opatrenia na mäso z Poľska

Právny spor ohľadne mäsa s prívlastkom halál otvorila v roku 2012 jedna z francúzskych organizácii bojujúcich za práva zvierat. Chcela tým docieliť, aby takéto mäso nemohlo byť ponúkané spotrebiteľom s tým, že pochádza z „biologického“ chovu.

Porážky podľa zvyklostí židov a moslimov, pri ktorých je zviera pri plnom vedomí, avšak jeho utrpenie je minimalizované rýchlym podrezaním krku, sa v EÚ vykonávajú na základe výnimky zo všeobecných pravidiel, zdôvodňovanej potrebou zaručiť slobodu náboženského vyznania.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule