Jednou vetou

Summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unom otvorí novú éru vzťahov USA-KĽDR

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Utorkový historický summit prezidenta Spojených štátov amerických (USA) a vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v Singapure je zameraný na dosiahnutie dohody o denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za zmiernenie diplomatických a ekonomických sankcií uvalených na Pchjongjang.

Pôjde o vôbec prvé priame rokovanie úradujúceho amerického prezidenta a severokórejského vodcu. Napäté vzťahy medzi USA a KĽDR trvajú od vypuknutia kórejskej vojny v roku 1950. Obe krajiny sú technicky stále vo vojnovom stave po tom, ako sa kórejská vojna skončila pred vyše šiestimi desaťročiami len prímerím.

Obe strany budú hovoriť o nastolení nových vzájomných vzťahov, ako aj o „otázke vybudovania trvalého a udržateľného mierového mechanizmu pre Kórejský polostrov“ a ďalších otázkach spoločného záujmu, píše severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Summit by sa mal začať podaním ruky v utorok o 09.00 h miestneho času (03.00 h SELČ), americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un by mali následne rokovať sami v prítomnosti tlmočníkov. Prvá časť rozhovorov by mohla trvať dve hodiny.,

Rozhovory s KĽDR napredujú rýchlejšie, Trump odíde zo Singapuru skôr

Súčasťou celodenného summitu má byť i pracovný obed a väčšie stretnutie sa účasti poradcov oboch lídrov. Na americkej strane sa k Trumpovi pridá americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, personálny šéf Bieleho domu John Kelly, poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a americký veľvyslanec na Filipínach Sung Kim, ale aj malý počet ďalších predstaviteľov. Kima na summite v Singapure sprevádzajú ministri zahraničných vecí a obrany, ako aj jeho sestra Kim Jo-džong.

Kim i Trump pricestovali do Singapuru ešte v nedeľu. Obaja absolvovali nezávisle od seba prijatie u singapurského premiéra Lee Hsien Loonga. Pondelok sa niesol v znamení posledných prípravných rozhovorov zástupcov oboch delegácií pred samotným summitom Trumpa s Kimom, ktoré podľa vyjadrenia Bieleho domu „prebiehali a napredovali rýchlejšie, než sa očakávalo“.

Ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny severokórejský vodca Kim vyjadril 27. apríla na rovnako prelomovom summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v dedine Pchanmundžom nachádzajúcej sa v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Lídri sa na tomto stretnutí dohodli na zastavení všetkých „nepriateľských akcií“ medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu. Koniec raketových skúšok a zastavenie svojho jadrového programu Severná Kórea oznámila 11. mája.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia