Jednou vetou

Summit EÚ: Rakúsky kancelár Kurz sa znovu vyslovil proti rozdeleniu migrantov

Sebastian Kurz

foto: TASR/AP

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz sa vo štvrtok opätovne vyslovil proti diskusii o rozdelení migrantov v Európe. Týmto spôsobom by sa otázka migrácie nevyriešila, povedal Kurz pred začiatkom druhého dňa neformálneho summitu Európskej únie (EÚ) v rakúskom Salzburgu.

Niektorí šéfovia štátov a vlád EÚ však o tejto téme chcú naďalej diskutovať, „preto ju budeme mať naďalej v programe,“ cituje Kurza agentúra APA.

Prezidenti a premiéri v stredu večer v Salzburgu diskutovali o témach migrácie a azylu. Atmosféra bola podľa Kurza lepšia než na iných stretnutiach, v rokovaniach však nenastal zásadný pokrok.

Vietnamský disident žijúci v exile sa zaviazal, že bude viesť zápas z Nemecka

Diskusia o rozdelení utečencov však v každom prípade nie je riešením, zdôraznil rakúsky kancelár. Oveľa viac je potrebné prehĺbiť spoluprácu so severoafrickými krajinami, najmä Egyptom. Návrh začať rozhovory s Egyptom a ďalšími krajinami regiónu podľa Kurza podporujú predstavitelia všetkých členských štátov EÚ.

Na otázku, či by štáty, ktoré sa doposiaľ zdráhali prijať utečencov, mohli namiesto toho poskytnúť viac finančných príspevkov, odpovedal rakúsky kancelár vyhýbavo. Ako uviedol, má dojem, že čoraz viac jeho kolegov si uvedomilo, že otázka migrácie sa musí riešiť nie kvótami, ale na vonkajších hraniciach EÚ a prostredníctvom spolupráce s tranzitnými krajinami.

Český slávik 2018 sa tohto roku nekoná

Kurz tiež podotkol, že v otázke brexitu vníma stále veľmi odlišné pozície medzi Veľkou Britániou a EÚ. Odhliadnuc od ostrých vyjadrení v médiách bolo obom stranám na rokovaniach jasné, že k riešeniu možno dospieť len vtedy, keď budú komunikovať.

Rakúsky kancelár potvrdil, že v novembri sa uskutoční mimoriadny summit o brexite. „Hlavy štátov a vlád to podporujú,“ dodal, presný dátum plánovanej schôdzky však neuviedol.

Kurz zároveň vyjadril nádej, že kompromis v otázke brexitu podporia aj európsky a britský parlament. Oba parlamenty musia zmluvu o vystúpení Británie z EÚ ratifikovať do 29. marca 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia