Jednou vetou

Summit EÚ sa zameria na dlhodobý rozpočet, brexit, zahraničné vzťahy a klímu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Dlhodobý rozpočet Európskej únie, klimatická zmena, migrácia, boj proti dezinformáciám, rasizmu a xenofóbii, reforma eurozóny a tiež brexit, vrátane rozvodového scenára bez politickej dohody, patria medzi hlavné témy posledného tohoročného summitu EÚ v Bruseli (13.-14.12.). Uviedol to predseda Európskej rady Donald Tusk v pozývacom liste pre hlavy vlád a štátov EÚ.

Summit by mal začať o 16.00 h poobede miestneho času tradičným otváracím prejavom predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho. Po ňom vystúpi rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého krajina končí polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Mayová: Som vďačná za podporu, avšak počúvam aj svojich kritikov

Lídri EÚ začnú diskusie o dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2021-2027 vo svetle doterajších rokovaní medzi euroinštitúciami. Tusk sa chystá navrhnúť, aby konečná dohoda o sedemročnom rozpočte bola prijatá na jeseň budúceho roka, čo by sa malo premietnuť aj do záverov summitu.

Tusk v stredajšom pozývacom liste zdôraznil, že vzhľadom na vážnosť situácie v Spojenom kráľovstve bude dôležité vypočuť si posúdenie najnovšej situácie od britskej premiérky Theresy Mayovej. Následne sa lídri po pracovnej večeri stretnú vo formáte EÚ27.

V neprítomnosti Mayovej prerokujú túto záležitosť a prijmú príslušné závery. Podľa jeho slov „čas sa kráti“ a preto treba na najvyššej úrovni prediskutovať stav príprav na scenár brexitu bez politickej dohody.

Štvrtkové diskusie o zahraničnej politike budú zamerané na prípravu februárového summitu EÚ-Liga arabských štátov (24.-25.2.) a najmä na najnovšiu eskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v Azovskom mori.

Tusk pripomenul, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron budú svojich kolegov informovať o implementácii Minských dohôd s cieľom prehodnotiť režim sankcií voči Rusku. Agentúra DPA v stredu uviedla, že Merkelová chce v Bruseli požiadať o predĺženie sankčného režimu kvôli námornému incidentu v Kerčskom prielive.

OSN: Osem krajín EÚ podporilo dohodu s Iránom, odsúdilo však raketové testy

Piatok, druhý deň summitu, bude patriť ekonomickým témam, najmä dobudovaniu jednotného trhu EÚ. Hlavy vlád a štátov sa však zamerajú aj na otázky klimatickej zmeny, migrácie, výzvu ako čeliť dezinformáciách pred eurovoľbami a boju proti rasizmu a xenofóbii.

Dvojdňové rokovania ukončí summit eurozóny, na ktorom vystúpia aj predseda Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi a šéf Euroskupiny Mário Centeno. Tusk upozornil, že členovia eurozóny musia splniť konkrétne rozhodnutia, ktoré prijali koncom júna.

Summit by mal vysloviť podporu rozhodnutia o reforme Európskeho stabilizačného mechanizmus (ESM), takzvaného trvalého eurovalu, a rozhodnutia o bankovej únii.

„S cieľom aj naďalej posilňovať európsku menovú úniu navrhujem poveriť ministrov financií, aby pracovali na rozpočtovom nástroji eurozóny,“ uviedol Tusk ku tejto téme.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia