Jednou vetou

Švajčiarski voliči podporili prísnejšie pravidlá v oblasti vlastníctva zbraní

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Švajčiarski voliči v nedeľňajšom referende podporili prísnejšie pravidlá v oblasti vlastníctva zbraní, informovala agentúra AFP.

Podľa konečných výsledkov 63.7 percenta voličov súhlasilo s prijatím smernice o držbe strelných zbraní, ktorú Európska únia schválila v apríli 2017.

Návrh novely smernice predložila Európska komisia (EK) v roku 2016, aby zjednotila pravidlá znefunkčnenia, sledovania a označovania strelných zbraní v reakcii na teroristické útoky v Paríži z roku 2015.

Facebook založil vo Švajčiarsku firmu v oblasti finančných technológií

Opatrenia sa týkajú napríklad pravidelnej odbornej prípravy na používanie strelných zbraní, osobitných výnimiek pre držbu niektorých poloautomatických zbraní a sériového číslovania hlavných častí niektorých zbraní, aby sa dali vysledovať.

Oponenti návrhu tvrdia, že takéto opatrenia terorizmus nezastavia. Podľa nich ide o tvrdý zásah voči zákonným majiteľom zbraní – a vnímajú to ako diktát z Bruselu.

Ruské laserové zbrane určia bojový potenciál armády na desaťročia, vyhlásil Putin

Švajčiarsko nie je členským štátom EÚ, patrí však do schengenskej zóny, pripomína AP. Odmietnutie návrhu by mohlo ohroziť vzťahy krajiny s Úniou.

V druhom referende, ktoré sa tiež konalo v nedeľu, voliči rozhodovali o tom, či zrušia daňové úľavy pre medzinárodné korporácie so sídlom vo Švajčiarsku a či by mal nedostatočne financovaný dôchodkový systém dostávať vyššie príspevky od pracovníkov, spoločností a štátu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia