Jednou vetou

Švajčiarsko je pripravené stať sa sprostredkovateľom pri riešení napätia s KĽDR

Ilustračné foto. Foto: TASR

Švajčiarsko je pripravené pomôcť pri zmiernení napätia na Kórejskom polostrove tak, že na seba prevezme úlohu sprostredkovateľa. Povedala to dnes v Berne švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová, ktorú citovala agentúra AP.

Malá európska alpská krajina, ktorá sa vždy hrdila svojou nestrannosťou a už v minulosti bola častým dejiskom mierových rozhovorov, by podľa Leuthardovej teraz mohla využiť „svoje dobré služby v pozícii sprostredkovateľa“ pri riešení krízy na Kórejskom polostrove. Bern je podľa jej slov pripravený ponúknuť sa za takéhoto prostredníka, pričom to, ako sa samotná situácia vyvinie, bude v nadchádzajúcich týždňoch závisieť najmä od vplyvu USA a Číny pri riešení tejto krízy.

Správny čas

Leuthardová vyjadrila želanie, že kroky, ktoré v poslednom čase Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) podnikla, „sú snáď tiež pozvaním“ k dialógu, pre ktorý je už ozaj „ten správny čas“.

Neutrálne Švajčiarsko je častým dejiskom mierových rozhovorov a zohráva rolu sprostredkovateľa v medzinárodných konfliktoch. Robila tak napríklad pri riešení sporu medzi Ruskom a Ukrajinou či medzi Spojenými štátmi a Iránom a Kubou. Vo Švajčiarsku zároveň kedysi študoval aj súčasný severokórejský vodca Kim Čong-un, priblížila AP.

Oficiálnu žiadosť nedoručil

Oficiálnu žiadosť na sprostredkovanie dialógu doposiaľ Bernu nedoručil Washington, Pchjongjang ani nijaká iná krajina, informovala dnes s odvolaním sa na vyhlásenie švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí agentúra DPA.

Severná Kórea údajne v nedeľu uskutočnila úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Podľa tamojšej štátnej televízie bude môcť byť otestované zariadenie použité ako hlavica novej interkontinentálnej balistickej rakety. Podľa juhokórejských armádnych zdrojov mal výbuch silu 50 kiloton trinitrotoluénu. V dôsledku v poradí šiestej jadrovej skúšky Severnej Kórey došlo v oblasti Punggje-ri v nedeľu približne o 12.20 h miestneho času (5.20 SELČ) k zemetraseniu s magnitúdou 5,7, ktoré bolo asi desaťkrát silnejšie ako pri predchádzajúcom teste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia