Jednou vetou

Švajčiarsko na budúci rok zruší pracovné obmedzenia pre Rumunov a Bulharov

Alain Berset

TASR

Švajčiarsky prezident Alain Berset vo štvrtok v Bukurešti povedal, že jeho krajina od mája 2019 zruší obmedzenia pre rumunských a bulharských pracovníkov. Informáciu priniesla agentúra AP.

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, občanom členských krajín EÚ však garantuje voľný vstup na švajčiarsky trh práce.

Vláda sa však v minulý rok rozhodla dočasne obmedziť prístup Rumunov a Bulharov na svoj pracovný trh. Hlavným dôvodom boli podľa AP obavy, že občania týchto najchudobnejších krajín EÚ zaberajú pracovné miesta v oblastiach s vyššou ako priemernou nezamestnanosťou.

Babiš je za odstúpenie ČR od migračného paktu OSN

Berset navštívil Rumunsko vo štvrtok s cieľom upevniť si kontakty s krajinou, ktorá od januára 2019 prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie, napísal oficiálny webový portál švajčiarskej vlády.

Rumunský prezident Klaus Iohannis oznámil, že Švajčiarsko poskytlo Rumunsku v prepočte 197,5 milióna eur prostredníctvom kohéznych fondov EÚ. Peniaze majú byť použité na ochranu hraníc, právny systém, infraštruktúru a životné prostredie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia