Jednou vetou

Švajčiarsko zatiaľ nepodpíše rámcovú dohodu o vzťahoch s EÚ

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Švajčiarska vláda v piatok oznámila, že naďalej nemá v úmysle podpísať novú rámcovú dohodu o bilaterálnych vzťahoch požadovanú Európskou úniou. Zdôvodnila to potrebou spresniť terajšie znenie, uviedla tlačová agentúra DPA.

Rámcovú dohodu, ku ktorej dospeli švajčiarska delegácia a vyjednávači EÚ, Bern vzhľadom na značné výhrady politikov viacerých strán vlani v decembri nepodpísal a namiesto toho nariadil konzultácie so všetkými zainteresovanými. Výsledkom tohto procesu bola požiadavka na spresnenie.

Európska komisia (EK) uviedla, že príslušné písomné vyjadrenie Švajčiarska skúma a zatiaľ neprijala žiadne rozhodnutie. Podľa nemenovanej hovorkyne, ktorú citovala DPA, však záležitosť môže byť vyriešená „pomerne rýchlo“, pričom ako termín spomenula koniec júla.

EÚ by mala byť silnejším aktérom zodpovedným za vlastnú bezpečnosť, zhodli sa Lajčák s Barnierom

V liste adresovanom predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi sa Bern vyhýba výrazu „dodatočné rokovania“, keďže druhá strana takýto postup už skôr vylúčila. Vysvetľuje však, že v súčasnej podobe dohoda nemôže vo Švajčiarsku získať väčšinovú podporu a v prípade referenda hrozí jej odmietnutie.

Dohoda medzi Švajčiarskom a EÚ má vytvoriť rámec pre viaceré bilaterálne zmluvy, týkajúce sa napríklad voľného pohybu osôb, leteckej dopravy či obchodovania s poľnohospodárskymi produktmi. Švajčiari však nechcú prijať ústupky spojené s prístupom na jednotný trh EÚ. Pravicovo-populistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá má najsilnejšie zastúpenie v parlamente, hovorí v tejto súvislosti dokonca o „koloniálnej zmluve“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia