Jednou vetou

Švajčiarsky kantón St. Gallen zakázal zahaľovanie tváre na verejnosti

Ilustračné foto

TASR/AP

Obyvatelia švajčiarskeho kantónu St. Gallen v nedeľu v regionálnom referende schválili úplný zákaz nosenia burky na území tohto kantónu, vyplýva z údajov zverejnených na oficiálnej webovej stránke kantónu.

V nedeľu sa vo Švajčiarsku konali aj ďalšie referendá, pričom tri z nich na celoštátnej úrovni: dve sa týkali potravinovej bezpečnosti a jedno bolo venované podpore cyklistiky a jej zakotvenia do ústavy.

Šéf českej polície: Slovenský islamista naozaj chystal útok, je to osamelý vlk

Z výsledkov referenda v St. Gallene vyplýva, že väčšina – takmer 67 percent – voličov pri asi 40-percentnej účasti podporila iniciatívu na zmenu trestného zákona tak, aby zahaľovanie tváre na verejnosti bolo zakázané. Je tiež zakázané nútiť niekoho, aby si zakrýval tvár.

V zákone, ktorý bol predmetom referenda, sa uvádza, že „ktokoľvek, kto sa snaží tajiť svoju identitu zakrývaním svojej tváre vo verejnom priestore, ohrozuje verejnú bezpečnosť alebo sociálny a náboženský zmier“ a môže byť za to potrestaný pokutou.

V Dánsku pokutovali tureckú turistku za zahalenie tváre

Túto iniciatívu podporil parlament kantónu St. Gallen už vlani v septembri. Časť poslancov však následne iniciovala referendum.

Podobný zákaz zahaľovania tváre už od roku 2016 platí v susednom kantóne Ticino. Na federálnej úrovni bol návrh na plošný zákaz nosenia burky vo Švajčiarsku zamietnutý, ale federálne úrady dali kantónom právo, aby vo veci rozhodli podľa svojho uváženia.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba