Jednou vetou

Švajčiarsky parlament zamietol zrušenie dohody s EÚ o voľnom pohybe osôb

Ženeva, Švajčiarsko

Foto: FB Geneva Tourism

Švajčiarsky parlament zamietol v stredu návrh na odstúpenie od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb. Iniciatívu pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) podporilo iba jej 63 vlastných poslancov, zatiaľ čo 123 ďalších hlasovalo proti, uviedla tlačová agentúra DPA.

Stredajšie hlasovanie malo symbolický charakter, keďže SVP už presadila v danej záležitosti aj celoštátne referendum. To sa bude konať pravdepodobne začiatkom budúceho roka.

Strana argumentuje, že predpokladaný nárast počtu obyvateľov Švajčiarska zo súčasných osem a pol na desať miliónov bude mať zničujúci dosah na životné prostredie a kvalitu života.

Ozbrojený muž okradol na diaľnici D2 švajčiarskeho vodiča

Ešte v roku 2014 dosiahla SVP tesné víťazstvo v podobnom referende, ktoré sa týkalo obmedzenia prisťahovalectva. Vláda však zapracovala vtedajšie požiadavky do legislatívy len čiastočne, pretože by inak musela vypovedať dohodu o voľnom pohybe osôb s EÚ. To by viedlo aj k ukončeniu platnosti ďalších dohôd medzi Švajčiarskom a EÚ, čomu chcela vláda bezpodmienečne zabrániť.

Švajčiarsko v súčasnosti vyjednáva s EÚ o novej rámcovej dohode, ktorá má pokrývať početné oblasti spolupráce, upravované doteraz jednotlivo. Súčasťou tejto dohody, ktorá je vo Švajčiarsku vysoko kontroverzná, má byť okrem iného aj záväzok automaticky preberať zmeny v predpisoch EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia