Jednou vetou

Švédi naše vrtuľníky nepotrebujú. Pomoc prijali len od Nemecka

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Švédsko potrebuje od členských štátov EÚ pomoc pri likvidácii rozsiahlych lesných požiarov. Požiadalo o pokytnutie lietadiel, ktoré by boli schopné hasiť požiare. Vrtuľníky, ktoré by mohlo Slovensko poskytnúť, nepotrebuje.

“Krajiny EÚ ponúkli vrtuľníkovú techniku. Túto formu pomoci Švédi akceptovali len od Nemecka a ostatné ponuky boli odmietnuté,” informoval Petar Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR. Slovensko, tak ako ostatné krajiny, nedisponuje požadovanou technikou.

Podpredseda opozičnej SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko vyzval ministerstvo obrany (MO), aby Švédsku poskytlo slovenské helikoptéry. „Slovensko pred časom kúpilo americké helikoptéry Black Hawk a teraz má ministerstvo obrany dobrú príležitosť overiť ich technické spôsobilosti v teréne pri záchranných operáciách. Zároveň by sme im mohli poskytnúť niekoľko hasičských vozidiel aj s posádkami – podobne, ako to spravili Poliaci,” povedal Galko.

V Beneluxe očakávajú prehĺbenie vzájomnej policajnej spolupráce

Švédsko však o pomoc v tejto súvislosti nepožiadalo. „Ak tak oficiálne urobí, zvážime všetky možnosti a aspekty,“ povedala Danka Capáková, hovorkyňa MO SR. Dodala, že použitie vojenskej techniky v zahraničí má striktné pravidlá.

Podľa švédskych úradov v krajine horí 27 požiarov, pričom v nedeľu ich bolo 50. Teplota naďalej stúpa a očakáva sa vznik nových požiarov. Švédsko zažíva najteplejší júl za uplynulých najmenej 260 rokov. Škandinávsky štát nemá väčšie skúsenosti z likvidácie podobne rozsiahlych lesných požiarov a preto požiadal o pomoc medzinárodné spoločenstvo. V krajine pomáhajú posádky hasiacich lietadiel a vrtuľníkov z Francúzska, Talianska, Nemecka, Nórska a Poľska.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba