Jednou vetou

Švédska akadémia oznámila mená nových členov Nobelovho výboru pre literatúru

Alfred Nobel

TASR

Švédska akadémia zverejnila mená piatich nových dočasných členov výboru, ktorý udeľuje Nobelovu cenu za literatúru. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Novými členmi Nobelovho výboru pre literatúru sa stanú vydavateľ Henrik Petersen, spisovateľka a prekladateľka Gun-Britt Sundströmová a literárni kritici Mikaela Blomqvistová, Rebecka Kardeová a Kristoffer Leandoer.

Výbor bude fungovať pod predsedníctvom člena Švédskej akadémie Pera Wästberga. Ďalšími členmi sú Horace Engdahl, Kristina Lugnová, Anders Olsson a Jesper Svenbro.

Maldivy sa navrátia do britského Commonwealthu

Švédska akadémia v máji 2018 vyhlásila, že tento tok Nobelovu cenu za literatúru neudelí. Rozhodla sa tak v súvislosti so škandálom Francúza Jean-Claudea Arnaulta, ktorý je významným dejateľom kultúrneho života vo Švédsku a manželom členky komisie na udeľovanie Nobelovej ceny za literatúru Katariny Frostensonovej.

Noviny Dagens Nyheter vlani na jeseň napísali o prípade sexuálneho obťažovania 18 žien, ktorého sa Arnault údajne dopustil. Arnault je zodpovedný aj za opakovaný únik mien laureátov tejto ceny, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti. Škandály okolo Arnaulta poškodili povesť Švédskej akadémie a niekoľko členov túto inštitúciu dokonca opustilo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia