Jednou vetou

Švédska akadémia si zvolila nového stáleho tajomníka

Na archívnej snímke zo 17. apríla 2015 zamestnanec národnej knižnice v Bogote ukazuje Nobelovú cenu za literatúru

foto: TASR/AP

Švédska akadémia, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru, v piatok informovala, že si za svojho nového stáleho tajomníka zvolila Matsa Malma, profesora teórie literatúry na Univerzite v Göteborgu. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že akadémia k takémuto kroku pristúpila po sexuálnom škandále, ktorý ňou otriasol ešte koncom roka 2017.

Ekologickú aktivistku Thunbergovú nominovali na Nobelovu cenu za mier

Malm (54), ktorý sa stal členom Švédskej akadémie len pred štyrmi mesiacmi, sa po svojom zvolení poďakoval za prejavenú dôveru. V úrade stáleho tajomníka nahradí Andersa Olssona, ktorý bol na tomto poste od júna 2018, keď funkciu prebral od Sary Daniusovej.

Daniusovú donútili z úradu odstúpiť v súvislosti s tým, ako akadémia riešila zmienený sexuálny škandál, ktorého ústrednou postavou bol Francúz Jean-Claude Arnault, muž s veľkým vplyvom na štokholmskej kultúrnej scéne.

Arnaulta, ktorý je manželom bývalej členky Švédskej akadémie Katariny Frostensonovej, neskôr obvinili a následne aj na súde usvedčili zo znásilnenia. Tento muž je tiež zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti.

Osemnásťčlenná akadémia sa rozchádzala v názoroch na to, ako celý škandál riešiť, a došlo v nej aj k interným sporom. Nezhody sa dostali na verejnosť, pričom viacero členov v ich dôsledku odišlo.

Udelili Pulitzerove ceny, prevažne za spravodajstvo o Trumpovi a streľbách

Akadémia sa za týchto okolností rozhodla v roku 2018 po prvý raz za ostatných 70 rokoch odložiť udelenie Nobelovej ceny za literatúru.

Laureáta za rok 2018 plánuje oznámiť 10. októbra oznámiť spoločne s laureátom za rok 2019, priblížila agentúra DPA.

Dodala, že stály tajomník funguje ako hovorca akadémie a oznamuje tiež meno laureáta Nobelovej ceny za literatúru.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných