Jednou vetou

Švédska akadémia tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru

Ilustračná foto

Foto: TASR

Švédska akadémia v piatok oznámila, že tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru. Rozhodnutie súvisí so škandálom okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov, ktorý akadémiou otriasa už od vlaňajšieho novembra. Informovala o tom agentúra DPA.

aktualizované: 9:51

Podľa piatkového vyhlásenia Švédskej akadémie meno laureáta Nobelovej ceny za literatúru za rok 2018 bude oznámené až na budúci rok spolu s menom laureáta za rok 2019.

Naposledy toto prestížne ocenenie neudelili v roku 1943 v čase druhej svetovej vojny. V dôsledku súčasného škandálu sa už členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov. Rozhodnutie o neudelení ceny za rok 2018 padlo na pravidelnom týždennom zasadnutí tohto orgánu, respektíve stretnutí jeho zvyšných členov, ktoré prebehlo vo štvrtok v Štokholme.

„(K rozhodnutiu) sa dospelo s ohľadom na súčasné zníženie počtu členov Akadémie a oslabenú dôveru verejnosti v Akadémiu,“ uvádza sa vo vyhlásení tohto prestížneho orgánu, ktoré citovala agentúra AP.

Švédska akadémia čelí škandálu v dôsledku podozrení, že manžel švédskej poetky a bývalej členky akadémie Katariny Frostensonovej – Francúz Jean-Claude Arnault – od roku 1996 vynášal údaje o laureátoch prestížnej ceny za literatúru. Okrem toho je zapletený aj do ďalšieho škandálu – ide o prípady sexuálneho obťažovania, z ktorého Arnaulta obvinilo 18 žien.

S činnosťou Švédskej akadémie sa spájajú aj podozrenia z finančných trestných činov, ktoré už začali vyšetrovať aj švédske úrady.

Posledný držiteľ Nobelovej ceny za literatúru:

Nobelovú cenu za literatúru 2017 získal britský spisovateľ japonského pôvodu Kazuo Ishiguro | zdroj: TASR/AP

Nobelovu cenu za literatúru získal Kazuo Ishiguro

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia