Jednou vetou

Švédsko si predvolalo ruského veľvyslanca po incidente so stíhačkou

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Švédske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca. Požaduje od neho vysvetlenie tohtotýždňového incidentu nad Baltským morom, pri ktorom sa ruská stíhačka priblížila na vzdialenosť 20 metrov od švédskeho lietadla, informoval v nedeľu server The Local.se.

„Ministerstvo zahraničných vecí považuje tento incident za vážny. Ruské lietadlo sa správalo nevhodným a neprofesionálnym spôsobom, ktorý ohrozoval letovú bezpečnosť,“ uviedla v nedeľu hovorkyňa rezortu diplomacie v Štokholme.

Ruský veľvyslanec bol na ministerstvo predvolaný na pondelok. Stretne sa tam s predstaviteľom zodpovedným za európsku bezpečnostnú politiku.

Lídri EÚ a LAŠ prisľúbili spoluprácu v boji proti terorizmu a migrácii

K incidentu došlo v utorok počas bežnej misie švédskeho hliadkovacieho lietadla Gulfstream nad Baltským morom. Švédsky stroj sa nachádzal v medzinárodnom vzdušnom priestore pri ostrove Gotland, keď sa k nemu priblížila ruská stíhačka SU-27, ktorá vzlietla z pobaltskej enklávy Kalinigrad.

Pilot ruského stroja sa po priblížení začal správať agresívne. V jednom momente sa k švédskemu stroju, ako uviedla jeho posádka, priblížil na vzdialenosť 20 metrov.

Švédsky minister obrany Peter Hultqvist označil manévre ruskej stíhačky za neprijateľné, provokatívne a nebezpečné. Štokholm zdôraznil, že švédske lietadlá majú plné právo operovať v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Baltikom.

Môže vás zaujímať

Johnson strávil druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti