Jednou vetou

Švédsky súd poslal do väzenia muža, ktorý sa vyhrážal ministrom

Ilustračné foto

TASR

Súd vo Švédsku odsúdil v pondelok na osem rokov väzenia muža, ktorému sa pripisuje zaslanie výhražných listov členom tamojšej vlády, ako aj listovej bomby istej britskej spoločnosti. Švéd identifikovaný ako 43-ročný Michael Salonen, ktorého zadržali vlani v apríli v Thajsku, sa označuje za nevinného, informovala agentúra AFP.

Podľa zistení vyšetrovateľov Salonen poslal v roku 2017 obálky obsahujúce biely prášok a vyhrážky 21 členom švédskej vlády vrátane premiéra Stefana Löfvena, ale aj ďalším miestnym predstaviteľom a osobnostiam kultúry. Hoci sa prášok ukázal ako neškodný, snahou obvineného bolo „šíriť strach“ a „vytvárať nátlak na spoločnosť“, uviedol vo svojom rozhodnutí odvolací súd v Štokholme.

Súd takisto potvrdil usvedčenie Salonena z pokusu o vraždu, ktorého sa dopustil v lete roku 2017, keď poslal list s výbušninou spoločnosti v Londýne, predávajúcej digitálnu menu bitcoin. Zásielka pri otvorení síce nevybuchla, zámerom pôvodcu však bolo „zabiť alebo spôsobiť vážnu telesnú ujmu“.

Prieskum CVVM: Najviac Čechov dôveruje Zemanovi, druhý je Kiska

Švédski politici tvrdia, že sa čoraz častejšie stávajú terčmi vyhrážok alebo urážok v sociálnych médiách. V roku 2003 ubodal vtedajšiu ministerku zahraničných vecí Annu Lindhovú 24-ročný Švéd narodený v Srbsku, ktorý v minulosti trpel duševnými problémami. K útoku došlo v jednom z obchodných domov v Štokholme, kde Lindhová nakupovala bez ochranky. V roku 1986 zase v Štokholme zastrelili vtedajšieho premiéra Olofa Palmeho, keď išiel takisto bez ochranky s manželkou z kina.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi