Jednou vetou

Švédsky súd sa začal zaoberať žiadosťou o zatknutie Juliana Assangea

Julian Assange

Foto: TASR/AP

V Švédsku sa začalo v pondelok súdne pojednávanie v súvislosti so žiadosťou o vydanie zatykača na zakladateľa projektu WikiLeaks Juliana Assangea, píše agentúra DPA.

lčana vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením, ktorého sa údajne dopustil počas návštevy krajiny v roku 2010. Prokuratúra, ktorá vedie vyšetrovanie vo veci obvinenia Assangea z údajného znásilnenia, žiadosť o jeho zatknutie podala v máji.

Asseangeov švédsky obhajca Per Erik Samuelson povedal, že jeho klient všetky obvinenia poprel a želá si, aby vypočúvanie pred súdom bolo verejné, informovali z priestorov súdu miestne médiá. Sudca rozhodol, že všetky podrobnosti v súvislosti s údajným znásilnením sa budú prerokúvať za zatvorenými dverami a dal vyprázdniť rokovaciu sieň.

Moonová: Nezhody v NATO môžeme prekonať vďaka spoločným hodnotám

Assange, ktorého v apríli vysťahovali z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval od roku 2012, zatkla britská polícia 11. apríla. Tento austrálsky whistleblower tiež čelí vydaniu do Spojených štátov pre údajnú konšpiráciu v súvislosti s vniknutím do počítača amerického ministerstva obrany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia