Jednou vetou

FOTO: Svet postupne víta rok 2019

Nový rok 2019 je tu! Ľudia ho začínajú oslavovať po celom svete postupne

autorská koláž hlavne.sk, wikipedia

Ako prví na svete začali príchod roka 2019 oslavovať obyvatelia ostrovných štátov Samoa a Kiribati v Tichom oceáne. Polnoc tam odbila už o dnešných 11:00 SEČ. O hodinu neskôr vstúpili do nového roka Novozélanďania a obyvatelia Austrálie. Ďalšími krajinami, ktoré v najbližších hodinách privítajú nový rok budú Japonsko a Južná Kórea o 16:00 stredoeurópskeho času či Singapur, Filipíny a Čína o hodinu neskôr. Ako posledné obývané územie na svete sa s rokom 2019 zvíta Americká Samoa, keď na Slovensku bude poludnie prvého januára. Fotografie z osláv príchodu roka 2019 nájdete vo fotogalérii v článku.

správu aktualizujeme

Viac než milión ľudí oslavujúcich príchod nového roka zaplnilo v pondelok okolie prístavu v austrálskom Sydney, odkiaľ sledovali veľkolepý ohňostroj s hudobným sprievodom. Verejnosť sa nenechala odradiť ani večernou búrkou, ktorá nakoniec ustúpila v dostatočnom predstihu pred polnočným predstavením, informovala tlačová agentúra DPA.

Zábery ohňostroja na svetoznámom moste Harbour Bridge a v jeho okolí boli prenášané do celého sveta. Celkove sa pri ňom spotrebovalo 8,5 tony pyrotechniky – o 500 kilogramov viac než minule – v hodnote šiestich miliónov austrálskych dolárov (3,7 milióna eur). V súlade s prísľubom starostu Clovera Moora tak prekonal všetky doterajšie ohňostroje v tejto východoaustrálskej metropole.

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

Explózie trvali 12 minút a oproti tým vlaňajším vytvárali nové farby a tvary vrátane zobrazení srdca či usmievavej tváre. Súčasťou hudobného sprievodu bola pocta americkej soulovej speváčke Arethe Franklinovej, ktorá zomrela v auguste 2018.

Tisíce ľudí si postavili na nábrežiach stany a strávili tam už predošlú noc, aby si obsadili najlepšie divácke miesta. Objavili sa však sťažnosti, že mnohé z nich boli vyhradené pre platiacich hostí.

Najvtipnejšie hlášky politikov v roku 2018. To nemôžu myslieť vážne!

Už niekoľko hodín pred Sydney privítali nový rok ako prvé v poradí tichomorské štáty Samoa a Kiribati. Austráliu predbehol aj Nový Zéland, kde sa v najväčšom meste Auckland pri tejto príležitosti zhromaždili desaťtisíce ľudí, informovala agentúra AP.

Prvá bola Samoa, ktorá v minulosti bývala posledná

Tichomorský ostrovný štát Samoa je spolu s východnými časťami Kiribati jedným z prvých miest na svete, kde ľudia oslávili príchod roka 2019. Okrem obyvateľov majú ohňostroje nad samojským hlavným mestom Apia sledovať aj turisti, ktorí načasovali svoju návštevu tak, aby vstúpili do nového roka medzi prvými, uviedla tlačová agentúra DPA.

Pripomeňte si najdôležitejšie udalosti roku 2018

Samoa získala takéto postavenie iba v roku 2011, keď sa vrátila do západnejšieho časového pásma, pričom „preskočila“ medzinárodnú dátumovú hranicu. Dovtedy na tamojších ostrovoch vítali nový rok ako poslední. Zmena časového pásma sa v roku 2011 prejavila vymazaním jedného dňa z kalendára – po 29. decembri nasledoval 31. december.

Novoročné tradície: Tieto vás zaručene dostanú!

Oslavujúci na Samoe majú teraz príležitosť oslavovať príchod nového roka hneď dvakrát po sebe. Po tom, ako si o polnoci miestneho času (11.00 h SEČ) pripili na území svojho štátu, môžu lietadlom prekonať 164-kilometrovú trasu cez dátumovú hranicu na Americkú Samou, ktorá naopak vstupuje do nového roka ako posledná na planéte.

Vítanie Nového roka v Samoe:

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia