Jednou vetou

Syfilis je v Európe na vzostupe, príčinou je riskantné sexuálne správanie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Počet prípadov syfilisu v Európe dosiahol nové maximum, informovala v piatok regionálna zdravotnícka organizácia, ktorá tento nárast pripisuje riskantnejšiemu sexuálnemu správaniu ľudí.

V roku 2017 bolo zaregistrovaných približne 33.100 prípadov tohto pohlavne prenosného ochorenia, tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme, citujúc nedávne údaje z 28 európskych krajín.

ECDC ďalej uviedlo, že od roku 2010 to predstavuje 70-percentný nárast počtu prípadov syfilisu, pričom väčšina prípadov sa týka mužov, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi a žijú v mestských oblastiach, informovala tlačová agentúra DPA.

Ohlásená bilancia syfilisu bola deväťkrát vyššia u mužov než u žien a najviac prípadov bolo zistených u mužov vo veku 25 – 34 rokov, uvádza ECDC.

Alergie sú štvrtým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením na svete

Syfilis spôsobujú baktérie. Ak sa choroba nelieči, môže viesť k závažným zdravotným problémom.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k nárastu infekcií syfilisom v Európe a iných častiach sveta, patrí „sex bez ochrany, striedanie partnerov a zníženie strachu z HIV“, uviedli pracovníci ECDC. Stúpajúci trend je od roku 2010 trvalý.

Podiel prípadov diagnostikovaných u mužov, ktorí majú sex s inými mužmi, sa pohyboval od menej než 20 percent v Lotyšsku, Litve a Rumunsku po viac než 80 percent v Británii, Francúzsku, Nemecku, Írsku, Holandsku a Švédsku, uviedlo ECDC. Zdravotnícka organizácia odporučila ako prevenciu používanie kondómov pri nových alebo náhodných partneroch a pravidelné testy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia