Jednou vetou

Sýrčania podali vo Švédsku trestné oznámenie na predstaviteľov sýrskej vlády

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Nezisková mimovládna organizácia Európske centrum pre ústavné a ľudské práva (ECCHR) v stredu oznámila, že deväť Sýrčanov podalo vo Švédsku trestné oznámenie na vysokopostavených predstaviteľov vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Centrum pomáha ľuďom, ktorí prežili mučenie v Sýrii, pripomenula tlačová agentúra AP. Centrum vyhlásilo, že cieľom trestného oznámenia je primať Švédsko, aby vyšetrovalo 25 menovaných predstaviteľov tajných služieb, „ako aj tých, ktorých mená ešte nie sú známe“, a tiež dosiahnuť vydanie medzinárodných zatykačov.

Turecký prokurátor žiada doživotie pre finančníka Kavalu

Mimovládna organizácia so sídlom v Berlíne v stredu oznámila, že trestné stíhanie vo Švédsku nasleduje po podobných krokoch, ktoré už urobila vo viacerých európskych krajinách.

Zatknutie troch podozrivých v Nemecku a Francúzsku z toho mesiaca predstavovalo prelom v medzinárodných vyšetrovaniach, ktorých zámerom je takisto postaviť pred spravodlivosť jednotlivcov zodpovedných za zverstvá spáchané v mene sýrskej vlády počas osemročnej občianskej vojny v tejto blízkovýchodnej krajine.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba