Jednou vetou

Sýrska armáda nasadila systémy protivzdušnej obrany na severe krajiny

Ilustračné foto

TASR

Sýrska armáda nasadila na severe krajiny nové systémy protivzdušnej obrany a protilietadlové strely. Oznámila to v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného veliteľa provládnych síl.

Prostriedky protivzdušnej obrany boli rozmiestnené na frontových líniách v provinciách Aleppo a Idlib, kde sýrske vládne sily a ich spojenci bojujú proti militantom.

Podľa citovaného veliteľa majú rozmiestnené systémy chrániť vzdušný priestor severnej Sýrie a predstavujú jasné „posolstvo pre každého“.

Na severe Sýrie momentálne prebieha turecká ofenzíva, ktorej cieľom je ovládnutie kurdskej enklávy Afrín. Turecká armáda tam poskytuje vzdušnú podporu spojeneckej Slobodnej sýrskej armáde (FSA).

Ankara túto operáciu nazýva Olivová ratolesť a v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne ňou otvorila nový front. Sýrska vláda tureckú ofenzívu odsúdila a pohrozila, že zostrelí akékoľvek cudzie lietadlo, ktoré naruší vzdušný priestor Sýrie.

V severosýrskej provincii Aleppo operujú aj lietadlá medzinárodnej koalície bojujúcej proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). V susednej provincii Idlib zase sýrske vládne sily a ich spojenci zvádzajú boje s povstalcami.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule