Jednou vetou

Sýrska opozícia trvá na odstúpení Asada, je to jej podmienka pre obnovenie mieru

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Líder rokovacieho tímu sýrskej opozície Násir Harírí trval v piatok na tom, aby prezident Bašár Asad odstúpil, čo je podmienka pre obnovenie mieru v krajine zdevastovanej vojnou.

„Nie je možné, aby táto osoba, ktorá zničila Sýriu, ktorá je zodpovedná za smrť mnohých Sýrčanov, zostala,“ povedal Harírí novinárom v Moskve ešte pred stretnutím s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Citovala ho agentúra DPA.

Macron a Trump diskutovali pred istanbulským summitom o sýrskom konflikte

Rusko, hlavný vojenský spojenec sýrskeho režimu, v posledných mesiacoch presunulo svoju pozornosť na presadzovanie mierového riešenia sýrskej občianskej vojny. „Rusko dokáže pomôcť dialógu, aby sa dosiahlo politické riešenie,“ uviedol Harírí, ktorého výroky priniesla aj ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Vyjadril tiež nádej, že jeho stretnutie so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom urýchli dosiahnutie politického riešenia.
Rusko a podporovateľ sýrskej opozície Turecko minulý mesiac dospeli ku kľúčovej mierovej dohode, ktorá bráni sýrskym štátnym silám napadnúť povstaleckú baštu Idlib neďaleko štátnych hraníc s Tureckom.

Turecko bude v sobotu hostiteľom lídrov Ruska, Francúzska a Nemecka, ktorí budú diskutovať o celej škále krokov smerujúcich k vyriešeniu sýrskeho konfliktu a k obnoveniu mieru v krajine trpiacej vojnou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia