Jednou vetou

Sýrska ozbrojená opozícia tvrdí, že zostrelila „ruskú stíhačku“

Ilustračné foto

TASR

Sýrska ozbrojená opozícia tvrdí, že v provincii Idlib na severovýchode Sýrie zostrelila ruské stíhacie lietadlo a zajala jeho pilotov, informovala agentúra DPA.

Podľa agentúry DPA odvolávajúcej sa na nemenovaného povstaleckého veliteľa lietadlo typu Su-25 bolo údajne zostrelené v blízkosti mesta Maarat an-Numán na severozápade provincie Idlib. Veliteľ dodal, že piloti boli zadržaní asi päť kilometrov od miesta zostrelenia svojho stroja.

Podľa rádia Echo Moskvy, ktoré sa odvoláva na televíziu Sky News Arabia, lietadlo bolo zostrelené raketou. Ďalšie podrobnosti nie sú k dispozícii, uviedol tento zdroj. Nie je známe, komu lietadlo patrilo, dodala agentúra TASS. Podľa DPA z Ruska zatiaľ neprišiel komentár k incidentu.

Posladná bašta povstalcov

Sýrske vládne sily podporované ruskými lietadlami v posledných týždňoch zintenzívnili útoky na provinciu Idlib. Sýrska armáda sa minulý mesiac v provincii Idlib zmocnila kontroly nad strategickou leteckou základňou Abú Zuhúr, ktorá bola dovtedy v rukách povstalcov.

Provincia Idlib je v Sýrii poslednou baštou povstalcov, medzi ktorými dominujú džihádisti aliancie Haját Tahrír aš-Šám napojenej na teroristickú sieť al-Káida.

Rusko je hlavným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého sily sa v posledných mesiacoch zmocnili veľkej časti území ovládaných umiernenými povstalcami i džihádistami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia