Sýrske mierové rozhovory v Ženeve nepriniesli žiadny výsledok, vyhlásil Asad

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Tri roky mierových rokovaní o Sýrii, prebiehajúcich pod záštitou OSN v Ženeve, nepriniesli "nič", čiastočne preto, že sýrska opozícia nikoho nereprezentuje, vyhlásil v pondelok sýrsky prezident Bašár Asad.

Asad to podľa agentúry AP povedal novinárom po tom, ako sa minulý týždeň bez akéhokoľvek posunu skončilo v Ženeve ostatné kolo rozhovorov o ukončení takmer sedem rokov trvajúcej občianskej vojny. Špeciálny vyslanec OSN skritizoval sýrsku vládu za to, že popri rozhovoroch o boji proti terorizmu odmieta diskutovať o iných otázkach.

Opozícia sa dlhodobo dožaduje prechodného obdobia, počas ktorého by Asad nevládol; to však jeho vláda nepripúšťa.

S Asadom teraz musíme hovoriť, neskôr sa zodpovie zo zločinov, vyhlásil Macron

Asad naopak pozitívne vníma alternatívne kolo vyjednávaní, ktoré má v meste Soči hostiť Rusko ako blízky spojenec Damasku. Podľa sýrskeho prezidenta rozhovory v Soči ukážu, či krajina potrebuje novú ústavu, alebo iba novelizáciu tej súčasnej. Dodal, že hovoriť by sa malo aj o parlamentných voľbách.

Hlavná opozičná skupina v Ženeve skritizovala iniciatívu, ktorá presadzuje rokovania v Soči, a označila to za pokus o vytvorenie paralely k medzinárodne podporovaným mierovým rozhovorom. Asad vykreslil opozičnú delegáciu v Ženeve ako splnomocnenca zahraničných nepriateľských mocností.

Asad hovoril s novinármi po stretnutí s ruskou delegáciou na čele s ruským vicepremiérom Dmitrijom Rogozinom na vojenskej základni Humajmím v Sýrii. Uviedol, že momentálne je šanca na presadenie ekonomickej spolupráce, „najmä teraz, keď sa začala fáza obnovy“. O aké projekty pôjde, však prezident nespresnil.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii