Jednou vetou

Sýrske štátne médiá: Koalícia vedená USA zaútočila na vládne pozície

Ilustračné foto

TASR/AP

Sýrska štátna agentúra SANA obvinila v nedeľu večer medzinárodnú vojenskú koalíciu vedenú Spojenými štátmi z toho, že zaútočila raketami na pozície armády sýrskej vlády na východe krajiny, pričom spôsobila len materiálne škody.

„Americké koaličné sily vystrelili dnes večer okolo 20.00 h (19.00 h SEČ) niekoľko rakiet proti viacerým pozíciám našich ozbrojených síl v horách Ghorab južne od mesta Suchna,“ citovala agentúra SANA nemenovaný zdroj z armády sýrskej vlády.

Rakety údajne vystrelili z americkej vojenskej základne Tanf ležiacej neďaleko irackých hraníc, povedala agentúre DPA zdroj blízky sýrskym vládnym silám. Ich terčom boli podľa jeho slov vojenské základne sýrskej vlády, pričom nespôsobili nijaké obete na životoch.

Macedónsko urobilo ďalší krok smerom k zmene svojho názvu

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že koaličné sily z Tanfu vypálili „viac ako 14 rakiet“ na konvoj sýrskej armády, ktorý prechádzal púšťou na východe provincie Homs.

USA vo všeobecnosti zmienenú základňu využívajú na to, aby odtiaľ vykonávali nálety na pozície militantov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS). V minulosti sa tiež využívala na výcvik bojovníkov sýrskej opozície, informovala agentúra AFP.

Agentúra dodala, že vlani došlo v tomto regióne k stretom medzi silami sýrskej vlády a jednotkami podporovanými zmienenou medzinárodnou koalíciou. Damask zároveň vyzval americké sily, aby sa z tejto oblasti – pri hraniciach Sýrie s Irakom i Jordánskom – stiahli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia