Jednou vetou

Sýrske vládne sily ovládli mesto Dúmá aj východnú Ghútu, tvrdí Rusko

Civilisti sa zhromažďujú pri konvoji vozidiel Sýrskeho Červeného polmesiaca prichádza do mesta Dúmá vo východnej Ghúte. Archívna foto

foto: TASR/AP

Sýrske vládne sily úplne ovládli mesto Dúmá, poslednú baštu povstalcov v oblasti východná Ghúta pri metropole Damask. Vo štvrtok o tom informovali ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na predstaviteľa ruskej armády Jurija Jevtušenka.

„Vztýčená štátna vlajka nad budovou v meste Dúmá ohlasuje ovládnutie tejto lokality a teda celej východnej Ghúty,“ vyhlásil generálmajor Jevtušenko, náčelník ruského Strediska pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, ktorého citovala aj agentúra Reuters.

Mesto Dúmá sa uplynulý víkend stalo terčom údajného útoku chemickými zbraňami. Západ obviňuje z útoku sýrske sily prezidenta Bašára Asada podporovaného Ruskom, ktoré Asadovej ofenzíve v tejto oblasti dosiaľ pomáhalo náletmi. Damask aj Moskva obvinenia odmietli. Spojené štáty a ďalšie západné krajiny v tejto súvislosti nevylučujú ani odvetný úder na sýrske vládne ciele. Rusko varuje, že by to malo vážne následky.

Rusko podľa Jevtušenka rozmiestni v Dúme jednotky vojenskej polície, aby tam udržiavali poriadok, dodala ruská agentúra TASS.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia