Jednou vetou

Sýrski Kurdi oznámili, že dve ženy a šesť detí z rodín IS vrátili do USA

Ilustračné foto

Foto: TASR

Dve americké ženy a šesť detí z rodín členov militantnej organizácie Islamský štát (IS) vrátili v stredu z preľudneného tábora v severovýchodnej Sýrii do Spojených štátov, informovali sýrski Kurdi.

Prevoz sa uskutočnil „na žiadosť vlády USA a zakladal sa na slobodnom a dobrovoľnom želaní amerických občanov vrátiť sa do svojej krajiny, bez akéhokoľvek nátlaku či donucovania,“ uviedol vo vyhlásení kurdský hovorca Kámal Ákif.

Kushner diskutoval v Bruseli o Blízkom východe – detaily jeho plánu nie sú známe

Hovorca pre agentúru AFP spresnil, že osem osôb pochádza z „rodín IS“ žijúcich v utečeneckom tábore al-Hol, ktorý je domovom takmer 74.000 ľudí z vyše 40 krajín. Tábor riadia kurdské jednotky.

Medzi obyvateľmi tábora sú podozriví členovia IS, ich rodiny, ako aj bežní civilisti, ktorých donútili ujsť z domovov časté, Washingtonom podporované útoky proti posledným baštám samozvaného „kalifátu“ IS.

Niektoré z osôb evakuovaných z oblastí Islamského štátu vyjadrili ľútosť, ale ďalšie dali jednoznačne najavo, že ich oddanosť voči IS trvá. Toto zmenilo preľudnený tábor al-Hol s ťažkými životnými podmienkami na sud s pušným prachom, upozornila AFP.

Pred súdom v Melbourne sa začalo odvolacie konanie v prípade kardinála Pella

Kurdi začali domov posielať 800 sýrskych žien a detí, ktoré evakuovali z tzv. kalifátu ešte pred jeho konečnou porážkou 23. marca.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia