Jednou vetou

Szijjártó k situácii na Ukrajine: Záujmom Maďarska je mier u susedov

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Foto: archívne, TASR/AP

Záujmom Maďarska je, aby vo všetkých susedných krajinách, obzvlášť na miestach, v ktorých žijú aj mnohí Maďari, bol mier. Podľa agentúry MTI to v pondelok v nemeckom Bonne povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na vývoj situácie na Ukrajine.

„Evidentne zlou správou je, ak v susednej krajine vyhlásia vojnový stav. V Zakarpatskej oblasti žije 150.000 Maďarov, ich bezpečnosť je pre nás mimoriadne dôležitá,“ zdôraznil šéf diplomacie, ktorý dodal, že maďarský rezort diplomacie udržiava priebežný kontakt s Kultúrnym združením podkarpatských Maďarov (KMKSZ).

Výbor ukrajinského parlamentu odporučil poslancom odobriť výnos o stannom práve

Szijjártó vyjadril nádej, že táto mimoriadne ťažká situácia sa čo najskôr vyrieši a bude smerovať k upokojeniu.
Branno-bezpečnostný výbor ukrajinského parlamentu odporučil v pondelok poslancom, aby podporili vyhlásenie stanného práva na Ukrajine. Výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) vyhlásiť na Ukrajine stanné právo podpísal v pondelok ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Vyhlásenie stanného práva je reakciou na incident, ktorý sa v nedeľu odohral v Azovskom mori. Rusko tvrdí, že plavidlá ukrajinských námorných síl – Berďansk, Nikopol a Jany Kapu – v nedeľu narušili ruskú hranicu, nereagovali na výzvy sprevádzajúcich plavidiel pohraničnej služby FSB a Čiernomorskej flotily a dopustili sa nebezpečného manévrovania. Posádky i lode boli zadržané.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia