Jednou vetou

Szijjártó sa opýtal EÚ a OSN na bankové karty rozdávané utečencom

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Foto: TASR/AP

Maďarsko sa obrátilo v otázke bankových kariet rozdávaných utečencom na príslušných predstaviteľov OSN a Európskej únie. Podľa agentúry MTI o tom informoval v pondelok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Rozdávanie bankových kariet neoznačených menom je – ako uviedol – „mimoriadne nebezpečným manévrom“, pretože komplikuje boj proti terorizmu a prevádzačstvu. Podľa jeho slov však plne zapadá do prístupu zakotveného v globálnom migračnom pakte OSN.

Szijjártó sa preto v tejto záležitosti obrátil na Vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho a eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa. Opýtal sa ich, koľko takýchto programov existuje, koľko bankových kariet v rámci týchto programov rozdali ilegálnym migrantom, akou sumou a z akých zdrojov sú tieto karty kryté, a či sú tieto programy realizované priamo alebo prostredníctvom rôznych občianskych organizácií.

Na ISS pristáli dve kozmické lode s nákladom zásob

Šéf maďarskej diplomacie označil program rozdávania platobných kariet za neprijateľný. „Nepochopiteľné je aj to, že Maďarsko v uplynulých rokoch minulo na ochranu južných hraníc takmer jednu miliardu eur, pritom migrantov prichádzajúcich západobalkánskou trasou podporujú bankovými kartami,“ vytýkal Szijjártó.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia