Jednou vetou

Szijjártó v Kodani pochválil dánsku migračnú politiku

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Foto: TASR/AP

Maďarsko a Dánsko budú užšie spolupracovať v otázkach migrácie a budúcnosti Európy. Vyhlásil to v piatok v Kodani maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaní s dánskou ministerkou pre imigráciu a integráciu Inger Stöjbergovou.

Podľa agentúry MTI šéf maďarskej diplomacie poznamenal, že Dánsko má prísnu a rozumnú politiku migrácie, ktorá je v mnohom podobná maďarskej. „Dánsko tiež zdôrazňuje nutnosť ochrany vonkajších hraníc a tvrdí, že pomoc treba poskytnúť tam, kde sú problémy a že treba zlikvidovať príčiny migrácie,“ spresnil Szijjártó.

Pellegrini nechce pre pakt OSN o migrácii spor s NR SR, verí, že Lajčák neodíde

Maďarský minister pripomenul, že Dánsko schválilo zákon o zákaze zakrývania tváre, čo vyvolalo v Európe rozruch. Ostrú európsku diskusiu vyvolalo aj prijatie právnej normy o tom, že migranti majú prispievať na starostlivosť o nich a že dánsky štát môže zhabať ich majetok.

Obaja politici sa zhodli v tom, že Európa musí byť schopná chrániť svoje hranice. Európania musia podľa nich sami rozhodnúť o tom, koho chcú vpustiť na svoj kontinent a s kým chcú spolu žiť.

„Ku Globálnemu paktu OSN o migrácii prebieha aj v Dánsku diskusia. Strana podporujúca zvonka menšinovú dánsku vládu je proti prijatiu tohto paktu,“ zdôraznil Szijjártó, ktorý zopakoval postoj Maďarska, že migračný pakt úplne protirečí bezpečnostným záujmom Európy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia