Jednou vetou

T. Mayová prvýkrát od uvedenia referenda o brexite zavíta do Írska

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: archívne, TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová uskutoční koncom tohto týždňa svoju prvú návštevu na írskej hranici od referenda v roku 2016, v ktorom sa britskí voliči vyslovili za odchod Británie z EÚ.

Ako v stredu informoval Mayovej úrad, britská premiérka vo štvrtok a v piatok počas návštevy Severného Írska mieni potvrdiť svoje odhodlanie dosiahnuť, aby hranica s Írskom zostala otvorená.

Severné Írsko v marci budúceho roku opustí EÚ spolu s Britániou, zatiaľ čo Írska republika zostane členom EÚ. Otázka budúcej hranice medzi Írskom a Severným Írskom patrí na rokovaniach o podmienkach brexitu, ktoré vedie Mayovej vláda s EÚ, ku komplikovaným, konštatovala agentúra DPA.

Hamas súhlasil s utlmením útokov zápalnými šarkanmi a balónmi

Úrad britskej premiérky v stredu v Londýne informoval, že Mayová sa počas návštevy stretne aj so severoírskymi podnikateľmi a vypočuje si ich názory na brexit.

Vo výňatkoch z prejavu, ktorý Mayová prednesie v piatok v Belfaste, sa uvádza, že britská premiérka si plne uvedomuje závislosť ich živobytia, rodín či priateľov od možnosti voľného cezhraničného pohybu tovarov, služieb a osôb, a to na dennej báze.

„Preto sme vylúčili tzv. tvrdú hranicu (po brexite),“ píše sa v texte Mayovej prejavu. Podľa DPA v ňom premiérka ubezpečí, že každodenné cesty budú aj naďalej bezproblémové, na hranici nebudú žiadne kontroly ani podobná infraštruktúra.

Maďarsko vystúpi z globálneho migračného balíka OSN

Mayová tiež ubezpečí, že jej vláda stojí za zmluvou uzavretou v roku 1998 a známou ako veľkopiatková dohoda, ktorá je základom mierového procesu v Severnom Írsku a ktorou sa skončili desaťročia sektárskeho konfliktu v regióne. Na tejto dohode je založený systém vlády Severného Írska. Dohoda tiež vytvorila rad inštitúcií medzi Severným Írskom a Írskom a medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre