Jednou vetou

Tajani a Nethsinghová pochválili Šefčoviča za dobré odpovede počas híringu v EP

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič

Foto: TASR/archív

Za užitočné a podnetné označili pondelňajšie vypočúvanie slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča na pôde Európskeho parlamentu predseda Výboru EP pre právne záležitosti Antonio Tajani a šéfka Výboru EP pre právne záležitosti Lucy Nethsinghová, ktorí spoločne predsedali prvému zo série verejných vypočúvaní členov budúcej exekutívy EÚ.

Šefčovič: Každý híring je iný, dnes som hovoril o spájaní dvoch rôznych agend

Nethsinghová vyjadrila spokojnosť s priebehom híringu a skonštatovala, že na mnohé a rôzne otázky Šefčovič poskytol uspokojivé odpovede.

Tajani ocenil, že Šefčovič v rámci svojich doterajších mandátov v eurokomisii nikdy nemal zábrany prísť do EP a diskutovať s poslancami. „Nie všetci komisári tak robili,“ skonštatoval bývalý šéf EP a bývalý taliansky eurokomisár.

Vo svojom prejave Tajani vyzdvihol Šefčovičov záujem o dobrú spoluprácu s europarlamentom a poprosil ho, aby dôležitosť týchto vzťahov vysvetlil aj svojim novým kolegom v exekutíve EÚ.

Slovenský eurokomisár prisľúbil tiež otvorenosť v otázke predkladania legislatívnych návrhov EK na základe parlamentných uznesení a zaviazal sa k pokračovaniu rokovaní o vyšetrovacích právomociach EP, čo bolo rovnako „príjemnou hudbou“ pre členov zákonodarného zboru EÚ.

Šefčovič čelil v EP otázkam spojeným s byrokraciou a tvorbou legislatívy EÚ

Pred novinármi Tajani vyzdvihol najmä tú časť Šefčovičovho vystúpenia, v ktorej hovorí, že „silný Európsky parlament znamená silnú Európu“.

„S týmto môžem iba súhlasiť,“ dodal Tajani a prízvukoval, že zlepšená spolupráca medzi inštitúciami EÚ bude v prospech občanov Únie, čo znamená, že Šefčovič bude mať na pleciach jednu z kľúčových zodpovedností v rámci svojho mandátu.

Šefčovič vo svojej záverečnej reči upozornil, že ak posilnená spolupráca medzi inštitúciami EÚ znamená silnejšiu Európu, to je dobré, lebo svet potrebuje „viac Európy“. Aj preto, že EÚ je lídrom pri rešpektovaní ľudských práv, je solidárna a ochotná podeliť sa a prísť na pomoc iným.

Môže vás zaujímať

USA: V dôsledku hurikánu Sally zostalo bez elektriny viac ako pol milióna Američanov