Jednou vetou

Tajani: Rumunsko podporí reformy EÚ v oblasti migrácie

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani

Foto: TASR/AP

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v stredu uviedol, že rumunská vláda súhlasila s podporou reforiem migračného systému Európskej únie.

Tajani podľa agentúry AP povedal, že rumunská premiérka Viorica Dancilaová prisľúbila, že podporí sedem návrhov na reformu tzv. dublinského systému.

Systém je v súčasnosti nastavený tak, že väčšinu žiadostí o azyl podávajú migranti v Nemecku, Taliansku či Francúzsku, čo v EÚ spôsobuje napätie.

Ukrajina si pripomína päť rokov od vypuknutia revolúcie

Európsky parlament inicioval v tomto roku reformy zamerané na spravodlivejšie rozdeľovanie migrantov medzi členskými štátmi EÚ, ako aj posilnenie vonkajších hraníc Únie.

Podpora Rumunska v tejto oblasti je považovaná za dôležitú, keďže práve táto krajina sa 1. januára 2019 ujme polročného predsedníctva v Rade EÚ.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že rovnako ako viaceré krajiny strednej a východnej Európy sa ani Rumunsku nepáči myšlienka, že by malo zvýšiť relatívne nízky počet migrantov, ktorý prijíma v súlade s povinnými kvótami relokačného mechanizmu Únie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia