Jednou vetou

Tajfún Trami zasiahol južnú časť Japonska

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Tajfún Trami v sobotu ráno zasiahol ostrov Okinava v južnej časti japonského súostrovia, informovala agentúra DPA. Silný vietor a dážď spôsobili výpadok elektriny a vyžiadali si zrušenie stoviek letov.

Na letisku v Nahe, ktorá je centrom prefektúry Okinava, museli v sobotu zrušiť takmer 400 letov a okolo 195.000 domácností na Okinave a okolitých ostrovoch bolo odpojených od dodávok elektrickej energie. V prefektúre Okinava sa v nedeľu konajú voľby guvernéra.

Ohnisko búrky sa v sobotu ráno o 3.00 h nachádzalo asi 40 kilometrov juhovýchodne od ostrova Kume, ktorý leží juhovýchodne od Okinavy. Tajfún postupoval na sever rýchlosťou 20 km/h. Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až 216 km/h, informoval meteorologický úrad.

Po zemetraseniach a cunami hlásia 48 mŕtvych a 350 zranených

Podľa informácií denníka Rjúkjú Šimpo, ktorý priniesol vyjadrenia úradu, v poradí 24. tajfún tejto sezóny môže spôsobiť katastrofu v podobe búrok, vlnobitia, silného vetra a zrážok.

V nedeľu by mal Trami zasiahnuť ostrov Kjúšu a západnú časť Japonska. Meteorológovia predpovedali zrážky vo výške 400 mm v oblasti ostrova Amami a 250 mm na Okinave. Na mori môžu vzniknúť až 13 metrov vysoké vlny.

Podozrenia voči Kavanaughovi preverí FBI, Senát bude hlasovať neskôr

Slovákom, ktorí sa v Japonsku nachádzajú alebo plánujú vycestovať, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča, aby sa riadili pokynmi lokálnych zložiek krízového manažmentu, polície a záchranných zložiek. Rezort diplomacie cestujúcim tiež radí, aby si u svojich turistických agentúr alebo leteckých spoločností overili, či nezrušili ich let.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia