Jednou vetou

Tajná služba údajne nepreverila obavy ohľadom mládežníckeho krídla AfD

Hans-Georg Maassen.

Foto: TASR/AP

Nemecká vnútroštátna spravodajská služba niekoľko mesiacov nekonala vo veci správ predstaviteľov dvoch spolkových krajín, ktorí ju informovali o podozreniach voči miestnym mládežníckym organizáciám krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Uviedli to v nedeľňajšom vydaní noviny Bild am Sonntag.

Vedenie SPD požaduje od Merkelovej odvolanie Maassena

Správa by podľa agentúry Reuters mohla posilniť výzvy na odvolanie prezidenta Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hansa-Georga Maassena. Kritici ho obviňujú, že zľahčoval proticudzinecké násilie v meste Chemnitz, pričom niektorí tvrdia, že mal blízke vzťahy s krajne pravicovými politikmi.

Kancelárka Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer, šéfovia konzervatívnych strán únie CDU/CSU, sa v utorok znova stretnú na rozhovoroch o osude Maassena s predsedníčkou koaličných sociálnych demokratov (SPD) Andreou Nahlesovou, ktorá požaduje jeho odvolanie. „Pán Maassen musí odísť a hovorím vám, že aj odíde,“ potvrdila Nahlesová v sobotu večer novinárom svoje stanovisko.

Maassen sa stal terčom kritiky po tom, ako tento mesiac pre denník Bild uviedol, že nie je presvedčený, že na migrantov v Chemnitzi útočili usvedčení pravicoví extrémisti, pričom spochybnil autentickosť videozáznamu údajne zachytávajúceho jednu zo „štvaníc“ na cudzincov po tamojšej vražde pripisovanej imigrantom. Neskôr povedal, že jeho vyjadrenia boli zle pochopené.

Maassen vysvetľoval v Bundestagu svoje výroky ohľadom Chemnitzu

Polícia vyšetruje obvinenia z násilia voči migrantom a početné prípady hajlovania počas protestov, ktoré v Chemnitzi vypukli po tom, ako tam zadržali Iračana a Sýrčana pre podozrenie z dobodania 35-ročného Nemca.

Maassen už v minulosti vyvolal nevôľu kritikov stretnutiami s ultrapravicovými politikmi. Tento rok bývalá šéfka mládežníckeho krídla AfD Franziska Schreiberová tvrdila, že radil niekdajšej predsedníčke AfD Frauke Petryovej, ako sa strana môže vyhnúť tomu, aby ju jeho agentúra sledovala. Šéf BfV to poprel.

Minulý týždeň bola BfV zasa nútená popierať správu verejnoprávnej televízie ARD, podľa ktorej Maassen poslancovi AfD povedal o častiach správy svojej spravodajskej služby pred tým, ako bola zverejnená.

Výtržnosti po vražde v Chemnitzi poškodili povesť Nemecka vo svete

Najnovšie tvrdenia zo správy Bild am Sonntag sa týkajú hlásení, ktoré Maassenovej agentúre zaslali krajinskí bezpečnostní predstavitelia z Brém a Dolného Saska. Písali v nich o tamojších mládežníckych organizáciách AfD a podozrení, že majú styky s extrémistami.

Obe spolkové krajiny tieto organizácie AfD nechali sledovať, ich správy však „v ústredí BfV ponechali šesť mesiacov nedotknuté“, citovali noviny vysokopostavený spravodajský zdroj. Podľa zdroja BfV na otázky o záležitosti nijako nereagoval. Nie je jasné, či alebo kedy na takéto správy upozornili aj Maassena.

Maassen sa medzitým snaží presadiť, aby jeho agentúru do roku 2021 personálne posilnili viac než dvojnásobne na 6000 pracovníkov, informoval v sobotu spravodajský týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na zdroje z ministerstva vnútra. Hovorca tohto rezortu, pod ktorý BfV spadá, sa k správe odmietol vyjadriť.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba