Jednou vetou

Tajný jadrový program má Izrael, nie Irán, odmietol Zaríf

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odmietol v piatok tvrdenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Teherán pokračuje vo vývoji jadrových zbraní. Informovala o tom iránska tlačová agentúra IRNA.

Zaríf reagoval na Netanjahuov prejav, ktorý predniesol vo štvrtok na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde uviedol, že Irán má v Teheráne jadrový sklad a v libanonskej metropole Bejrút ukryté rakety.
Iránsky minister Netanjahuovo tvrdenie odmietol, pričom však obvinil Izrael, že má tajný jadrový program.

Netanjahu v OSN: Irán ukrýva jadrový materiál a rakety

„Netanjahu musí vysvetliť, ako Izrael – jediná blízkovýchodná krajina s jadrovými zbraňami – môže vznášať takéto nehanebné obvinenia proti krajine, ktorej jadrový program bol Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) nie raz označený za mierový,“ napísal Zaríf vo svojej reakcii zverejnenej na sociálnej sieti Twitter.

Podľa Zarífa je najvyšší čas, aby práve Izrael umožnil medzinárodným inšpektorom oboznámiť sa so svojím ilegálnym jadrovým zbrojným programom.

Izrael je pripravený otvoriť pre sily OSN hraničný priechod so Sýriou

Netanjahu tvrdí, že Irán skladuje v Teheráne technologické vybavenie pre svoj jadrový program. V teheránskom sklade sa podľa neho nachádza 300 ton materiálu súvisiaceho s iránskym jadrovým programom. Izraelský premiér zároveň vyzval MAAE, aby sklad bezodkladne skontrolovala.

Netanjahu ukázal účastníkom 73. zasadnutia VZ OSN dokumentačný materiál k raketovej základni v Bejrúte, ktorá sa údajne nachádza pod futbalovým štadiónom. Zaríf vo svojom tvíte označil túto Netanjahuvou prezentáciu za pokus o umeleckú šou, ktorá aj tak „neprekryje fakt, že Izrael je jedinou krajinou regiónu s tajným jadrovým programom“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia