Jednou vetou

Taliani sa napriek rozhodnutiu ESĽP chcú zbaviť Rómov v Ríme

Ilustračné foto

foto: TASR

Talianska polícia začala vo štvrtok s likvidáciou tábora Rómov v talianskej metropole Rím. Tábor začala vypratávať aj napriek rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý tento týždeň plánovanú likvidáciu pozastavil, informovala agentúra AP.

Talianska televízia odvysielala vo štvrtok zábery desiatok ľudí vrátane detí zoradených pred táborom s matracmi a ďalšími obdobným vecami. K vypratávaniu polícia pristúpila len deň po tom, ako starostka talianskej metropoly Virginia Raggiová diskutovala o plánovanej likvidácii tábora s novým talianskym krajne pravicovým vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim.

V zmienenom tábore žije podľa tvrdenia aktivistu, na ktorého sa odvoláva AP, doposiaľ okolo 370 obyvateľov. V minulosti sa ich úrady snažili opakovane presídliť.

Talianska polícia zhabala majetok prepojený s Kaddáfího mŕtvym synom

ESĽP požiadal v utorok úrady v talianskej metropole o pozastavenie plánovanej likvidácie tábora. Po jeho intervencii mali s vypratávaním priestorov počkať až do piatka, pričom rímsky magistrát mal podľa súdu zároveň oznámiť, čo plánuje spraviť s vysťahovanými Rómami.

K oznámeniu o likvidácii tábora došlo po tom, čo Salvini v júni avizoval, že chce vykonať sčítanie Rómov a Sintov a následne z krajiny veľký počet z nich vyhostiť.

Na verejnosti týmto plánom vyvolal vlnu pobúrenia. Mnohým totiž myšlienka sčítavania príslušníkov menšiny pripomenula obdobie vlády národných socialistov v Nemecku, kde popri Židoch čelili prenasledovaniu i diskriminácii práve aj Rómovia a Sintovia.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie