Talianska inšpekcia našla v školských jedálňach i potkanie výkaly či hmyz

Ilustračné foto

TASR

Taliansko je síce možno krajinou dobrého jedla, ale niektorí školopovinní žiaci tam napriek tomu dostávajú na obed surové "kulinárske špeciality", vyhlásila v piatok talianska ministerka zdravotníctva Giulia Grillová v reakcii na výsledky inšpekcie v školských jedálňach. Píše o tom agentúra DPA.

V rámci celoštátnej kampane inšpekcia preskúmala celkove 226 školských jedální. Podľa výsledkov sa u viac ako tretiny z nich podľa talianskeho ministerstva našli nezrovnalosti so zdravotnými a bezpečnostnými smernicami.

Taliansky premiér Conte chce s EK rokovať o rozpočte až do dosiahnutia dohody

Grillová dodala, že v jednom extrémnom prípade sa v jedálni, ktorá servíruje jedlo dvom základným a jednej strednej škole v Ríme, „v značnom množstve vyskytovali exkrementy chrobákov a potkanov“.

Medzi ďalšími priestupkami, ktoré inšpektori pri kontrole objavili v jedálňach, boli napríklad hmyz v sendvičoch, jedlá po dátume spotreby, nesprávne uskladnené potraviny alebo menej kvalitné potraviny a suroviny prezentované ako vysokokvalitné.

V reakcii na tieto zistenia polícia zatvorila sedem jedální, uložila pokuty v celkovej výške 576 000 eur a vzniesla obvinenie voči 14 osobám, dodalo ministerstvo.

Môže vás zaujímať

Päť ľudí, vrátane troch detí, zahynulo pri streľbe v dome v Kalifornii