Jednou vetou

Talianska polícia zatkla muža, ktorý bojoval v Sýrii za Islamský štát

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Talianska polícia zatkla muža, ktorý v rokoch 2013 - 2018 bojoval v Sýrii v radoch teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu.

Samir Bougana (25), ktorý má taliansko-marocké občianstvo a zradikalizoval sa po odchode do Nemecka, je obvinený z členstva v teroristickej organizácii, píše sa v policajnom vyhlásení.

Podľa prokuratúry ho zadržali v Sýrii a letecky previezli naspäť do Talianska, kde bol umiestnený do väzby. Polícia však spočiatku uviedla, že muža zatkli v provincii Brescia na severe Talianska, kde sa narodil. Podľa prokurátora spomínanej provincie Carla Nocerina je Samir Bougana „prvým talianskym zahraničným bojovníkom, ktorý sa po boji v radoch IS chcel vrátiť naspäť do Talianska“, informovala tlačová agentúra ANSA.

Na stretnutí o jadrovej dohode v Iráne došlo k pokroku, ten však nestačí

Podľa ďalšej talianskej tlačovej agentúry Adnkronos ho tamojšie úrady zatkli po tom, ako ich Spojené štáty skontaktovali so sýrskymi kurdskými polovojenskými jednotkami, ktoré Bouganu v auguste zadržali neďaleko hranice s Tureckom. Polícia ďalej uviedla, že na jeho zatknutí sa podieľali talianske spravodajské služby spolu s nemeckými úradmi a americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI).

Polícia dodala, že Bouganu v Taliansku vyšetrovali už od roku 2015 po tipe z Nemecka, že počas pobytu v Sýrii mal so svojou tureckou manželkou tri deti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia