Jednou vetou

Talianska polícia zhabala majetok prepojený s Kaddáfího mŕtvym synom

Bývalý líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí

foto: TASR/AP

Viac ako dva milióny eur zhabala talianska polícia Líbyjčanovi, ktorý ako sprostredkovateľ jedného zo synov niekdajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího obišiel medzinárodné sankcie. Poradilo sa mu tak dostať k zmrazenému majetku klanu Kaddáfíovcov, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

V poradí štvrtý syn bývalého diktátora Mutasim Kaddáfí si podľa polície v roku 2010 kúpil prostredníctvom zmieneného muža v talianskej metropole Rím dva luxusné byty, garáž a pivnicu v celkovej hodnote asi 5,5 milióna eur.

Talianskej polícii sa podarilo nájsť kradnuté obrazy

Mutasima Kaddáfího zabili v 2011 v líbyjskom meste Syrta. Zmienený sprostredkovateľ, ktorého totožnosť talianska finančná polícia nezverejnila, o päť rokov na to predal jeho rímske nehnuteľnosti za zníženú cenu – asi 2,5 milióna eur, lebo cítil, že tamojšie úrady sú mu už na stope.

Podľa polície sa Líbyjčanovi následne podarilo z Talianska vyviesť zhruba 500.000 eur. Zvyšné dva milióny eur však zhabala a zmrazila polícia, pričom muža obvinili z falošnej registrácie majetku a prania špinavých peňazí.
Muammara Kaddáfího, ktorý Líbyi vládol viac ako 40 rokov, zabili 20. októbra 2011 líbyjskí povstalci, keď sa v konvoji pokúšal utiecť z rodného mesta Syrta. Líbyu od jeho smrti sužuje bezprávie, vláda milícií a sústavné boje.

Táto severoafrická krajina sa zároveň stala tranzitným územím pre migrantov, ktorí sa prechodom cez ňu pokúšajú po mori dostať do Európy.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie