Jednou vetou

Talianska prokuratúra zhabala loď, ktorá v Stredomorí zachránila 49 migrantov

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Talianska prokuratúra v utorok zhabala loď Mare Jonio neziskovej iniciatívy Mediterranea Saving Humans, ktorá mala na palube 49 Afričanov zachránených na mori západne od pobrežia Líbye. V potápajúcom sa gumenom člne sa nachádzalo aj 12 maloletých.

Ako v utorok informovala agentúra Reuters, zhabanie lode žiadala talianska finančná polícia. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini sa okrem toho domáha aj zatknutia posádky humanitárnej lode. Podľa justičných zdrojov sa už medzičasom voči posádke začalo vyšetrovanie pre podozrenie z napomáhania a podpory obchodovania s ľuďmi.

Pri potopení člna zahynulo najmenej desať migrantov

Humanitárna loď po záchrannej operácii pri pobreží Líbye vyrazila k talianskemu ostrovu Lampedusa, aj keď sa v danej oblasti pohybovala loď líbyjskej pobrežnej stráže, ktorej migrantov mohli odovzdať. Posádka tak však neurobila vzhľadom na obavy, že v Líbyi by migrantom hrozilo fyzické násilie či väzenie. Loď Mare Jonio sa potom vydala na plavbu k ostrovu Lampedusa, kde však nemohla zakotviť vzhľadom na nariadenie ministra Salviniho, že všetky talianske prístavy sú zatvorené pre lode prepravujúce zachránených migrantov.

Loď Mare Jonio preto v noci na utorok zostala na otvorenom mori v blízkosti Lampedusy a s vypnutými motormi – ako to od posádky žiadali talianske úrady. Vzhľadom na blížiacu sa búrku a vysoké vlny však loď v utorok nad ránom priplávala k pobrežiu bližšie. Jedného z migrantov – 25-ročného muža -, u ktorého je podozrenie na zápal pľúc, sa podarilo previezť na pevninu, do miestnej nemocnice.

Taliansko spustilo program príjmu pre chudobných

Justičné zdroje podľa agentúry Reuters uviedli, že aj ostatní migranti zrejme dostanú povolenie opustiť loď. Posádka lode by sa mala podrobiť výsluchu. Salvini pritom očakáva, že jej členovia budú vzatí do väzby.

Salviniho ministerstvo v pondelok zverejnilo smernicu pre humanitárne organizácie týkajúcu sa záchrany ľudí na mori. Okrem iného sa v nej konštatuje, že každý, kto zachraňuje migrantov mimo talianskych vôd bez toho, aby záchrannú operáciu koordinoval s talianskymi orgánmi a následne s nimi smeruje do prístavu v Taliansku, narušuje bezpečnosť štátu.

Mare Jonio je v súčasnosti jedinou súkromnou loďou, operujúcou v Stredozemnom mori. Ostatné sú buď v oprave, menia svoju posádku alebo sú blokované pre právne prekážky

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať