Talianske lietadlo priletelo do Bolívie po ľavicového radikála Battistiho

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Talianske lietadlo na palube s policajtmi a agentmi tajnej služby priletelo v nedeľu do Bolívie, aby si vyzdvihlo Cesareho Battistiho a vrátilo sa s ním do Talianska.

Bývalého aktivistu talianskej krajnej ľavice odsúdili v jeho vlasti na doživotie za štyri politické vraždy a na úteku pred justíciou bol takmer 40 rokov.

Odmietnutie brexitu by bolo katastrofálnym narušením dôvery v demokraciu, priznala Mayová

Zatkli ho v sobotu v bolívijskom meste Santa Cruz po operácii Interpolu, uviedla agentúra AFP. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini oznámil na Twitteri, že lietadlo s Battistim by malo pristáť na rímskom letisku Ciampino v pondelok o 12.30 h SEČ.

V roku 1981 ušiel z väznice v Taliansku, kde bol internovaný od roku 1979 v očakávaní súdneho procesu. V rokoch 1990 a 1991 ho v Taliansku v neprítomnosti odsúdili za štyri politické vraždy spáchané v 70. rokoch.

Ešte počas vyšetrovania odmietal zodpovednosť za vraždy, ale priznal sa k členstvu v krajne ľavicovej skupine Ozbrojení proletári za komunizmus.

Jeho zadržanie bolívijskou políciou potvrdil v nedeľu aj poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. V Brazílii v posledných rokoch žil a ušiel odtiaľ v decembri roku 2018, keď tamojší súd nariadil jeho zadržanie, po čom mu reálne hrozilo vydanie do Talianska.

USA zvažovali vojenské útoky na Irán

Novozvolený brazílsky prezident Bolsonaro totiž už počas predvolebnej kampane prisľúbil Battistiho vydanie, čo označil za svoj „malý darček“ pre Taliansko.

Zdroje talianskeho ministerstva vnútra informovali, že talianski a brazílski policajti lokalizovali Battistiho v Bolívii približne pred týždňom.

V čase zadržania bol neozbrojený a nekládol odpor. Zatýkajúcim policajtom sa preukázal brazílskymi dokladmi, ktoré potvrdzovali jeho identitu.

Battisti nebol len významnou postavou politických nepokojov tzv. olovených rokov, ktoré v Taliansku trvali od konca 60. do konca 80. rokov a počas ktorých boli krajne ľavicovými či krajne pravicovými teroristami v Taliansku zavraždené stovky ľudí.

Univerzita al-Azhar vylúčila študentku za objatie priateľa

Battisti bol v očiach veľkej časti talianskej verejnosti aj stelesnením arogancie a neochoty vydať sa spravodlivosti.

Počas takmer 40 rokov na úteku pred spravodlivosťou Battisti žil okrem Brazílie aj v Mexiku a Francúzsku, kde sa v 90. rokoch živil písaním kriminálnych románov a našiel si aj mnoho priateľov medzi tamojšími ľavicovými intelektuálmi.

Môže vás zaujímať

Taliansko povolilo vstup na svoje územie 10 migrantom z lode Sea Watch 3